Wiedza o zasadach BHP dla uczniów rzemiosła, to zgodnie z tytułem – temat złożony. Jak długi urlop przysługuje pracownikowi o określonym stażu? Jak korzystać z gaśnicy śniegowej? Co składa się na odzież ochronną? Na te i inne pytania musieli odpowiedzieć we wtorek uczestnicy regionalnego etapu konkursu organizowanego przez Izbę Rzemieślniczą w Kaliszu i Państwową Inspekcję Pracy. - To są tematy, z którymi młody człowiek spotyka się po raz pierwszy w zakładzie pracy, ale zostają mu na całe życie. Bo te obowiązki i prawa powielają się z roku na rok i aż do emerytury trzeba tego przestrzegać – mówi Henryk Kluska, wiceprzewodniczący Rady Izby Rzemieślniczej w Kaliszu .
Przestrzegać trzeba, ale nie zawsze wiadomo czego. Nie ma zintegrowanego systemu nauki zasad BHP. Bo chociaż połowę życia poświęcamy karierze zawodowej, to często o przepisach BHP i zagrożeniach zawodowych dowiadujemy się dopiero przy okazji podjęcia pracy. Rezultat? Dużo więcej niż błoga niewiedza. - Nasze statystyki dowodzą, że niestety – mówię to z całą powagą sytuacji – wypadkom przy pracy ulegają głównie ludzie młodzi, a więc do pierwszego roku pracy. Drugą grupą zawodową jeśli idzie o nasze statystyki są pracownicy z najdłuższym stażem pracy, a więc tacy, których mówiąc kolokwialnie gubi rutyna – mówi Tomasz Kozłowski, kierownik Państwowej Inspekcji Pracy w Ostrowie Wielkopolskim .
W rozegranym w Kaliszu etapie regionalnym z wiedzą o przepisach BHP zmagali się młodzi piekarze, monterzy oraz fryzjerzy. Ten ostatni zawód, chociaż teoretycznie tylko i wyłącznie przyjemny, od młodego człowieka wymaga też dużej czujności. - Trzeba dobrze dobierać wszystkie preparaty, płyny chemiczne, trzeba dezynfekować narzędzia praktycznie po każdym użyciu. Przede wszystkim ta dezynfekcja jest najważniejsza w tym zawodzie, bo przez to mogą przenosić się różne zarazki – mówi Andżelika Woldańska, uczennica fryzjerstwa.
W samym konkursie wzięło udział około 3 tysięcy uczniów zakładów rzemieślniczych z Kalisza, Pleszewa, Ostrowa Wkp., Ostrzeszowa, Kępna i Sycowa, z czego do ścisłego finału w Kaliszu zakwalifikowano sześcioro najlepszych. Zdobywczynie dwóch pierwszych miejsc: Jagoda Kanafa (CRR Jarocin) i Elżbieta Pietralczyk (CRR Ostrzeszów) będą reprezentować nasz region na szczeblu ogólnopolskim, który odbędzie się 15 maja w siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie. Konkursowi któremu patronuje Ministerstwo Pracy.
Mirka Zybura, MIK, fot. autor
Klasyfikacja indywidualna
I miejsce Jagoda Kanafa (CRR Jarocin)
II miejsce Elżbieta Pietralczyk (CRR Ostrzeszów)
III miejsce Roksana Mikołajczyk (CRR Ostrzeszów)
IV miejsce Miłosz Czekalski (CRR Ostrów W;kp.)
V miejsce Karol Calik (CRR Ostrzeszów)
VI miejsce Przemysław Kasprzak (CRR Pleszew)
Klasyfikacja drużynowa
I miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Ostrzeszowie
II miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Jarocinie
III miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Pleszewie
IV miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Ostrowie Wlkp.
V miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Krotoszynie
VI miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Kępnie
VII miejsce Drużyna Cechu rzemiosł Różnych w Sycowie
VIII miejsce Drużyna Cechu Rzemiosł Budowlanych i Różnych w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze