Obiekt został oddany do użytku w sierpniu 2012 roku. Do tego czasu wykonano trybunę zachodnią wraz z zapleczem oraz maszty oświetleniowe. Druga część inwestycji obejmuje m.in. budowę trybuny wschodniej (od strony ul. Łódzkiej) oraz bieżni lekkoatletycznej. Wstępnie realizacja tego etapu miała nastąpić do końca 2014 roku, ale ogłoszony rok wcześniej przetarg został unieważniony, ponieważ ceny proponowane przez oferentów znacznie przekraczały kwotę, którą zabezpieczyło na ten cel Miasto. Za kilka miesięcy prace mają wreszcie ruszyć. – Oceniam realnie, że podpisanie umowy z wybranym wykonawcą powinno nastąpić w październiku 2015 roku. Optymalnym terminem rozpoczęcia prac jest listopad, po zakończeniu rundy jesiennej przez piłkarzy KKS-u. Nie wykluczam jednak takiej sytuacji, że ostatnie mecze w rundzie zostaną przeniesione na obiekt przy Wale Matejki, by roboty przy Łódzkiej mogły ruszyć pełną parą – mówi nam wiceprezydent Kalisza, Piotr Kościelny.
Na chwilę obecną nie został zatwierdzony ostateczny projekt planowanej inwestycji. W tej sprawie toczą się rozmowy m.in. z projektantem nowej trybuny. – Zanegowałem możliwość wybudowania drugiej trybuny w takiej formie, w jakiej zakłada to projekt. Głównie ze względów funkcjonalnych i estetycznych. Projektant, z którym spotkam się w poniedziałek, przedstawił dwa rozwiązania alternatywne. Decyzja zapadnie w ciągu najbliższych kilku dni – twierdzi Kościelny.
Trybuna wschodnia to nie tylko ponad 6 tys. miejsc siedzących dla kibiców. Istotne funkcje ma w niej pełnić część biurowa. W nowym obiekcie swoją siedzibę będzie miał bowiem Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej i być może inne organizacje sportowe. Powstaną też dodatkowe szatnie i magazyn na sprzęt dla lekkoatletów. W planach znajduje się ponadto kibicowski pub oraz sklep z pamiątkami sportowymi. – Zastanawiamy się jeszcze nad kwestią zadaszenia nowej trybuny – oznajmia wiceprezydent Kalisza.
Tymczasem nie podjęto jeszcze decyzji co do ewentualnego remontu trybuny zachodniej. Przypomnijmy, że na początku roku Miasto zleciło ekspertyzę budowli po zgłoszeniach od użytkowników oraz Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji. Jej wyniki wskazały na zastrzeżenia co do jakości prac wykończeniowych. Kilka dni temu właśnie w tej sprawie odbyła się kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. – Musimy mieć pewność, że obiekt ten nie zagraża osobom w nim przebywającym. Dlatego też wstrzymane zostało podpisanie umowy na dokonanie stosownej naprawy. W pierwszej kolejności chcemy poznać dokładne stanowisko nadzoru budowlanego, żeby nie wydawać zbyt pochopnie miejskich pieniędzy i naprawiać coś, co za rok czy dwa lata będzie wymagało kolejnych remontów – zaznacza Piotr Kościelny.
W tym roku na modernizację stadionu przeznaczono z budżetu miasta 5 milionów złotych. Reszta środków ma pochodzić z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Po zakończeniu robót na obu trybunach stadionu będzie mogło zasiąść ok. 8 tys. kibiców.
(mso)
Napisz komentarz
Komentarze