- Przebywanie w wysokich temperaturach i w nasłonecznieniu niesie ze sobą spore ryzyko udaru słonecznego, przegrzania organizmu oraz oparzeń, które są zewnętrznymi objawami działania promieni słonecznych - mówi Andrzej Wojtyła, lekarz i dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kaliszu. - Ryzyko oczywiście można zminimalizować, dlatego zalecam unikanie przebywania na otwartym słońcu między godz. 11.00 a 16.00. Jeśli ktoś jednak musi przebywać na słońcu, powinien zakryć jak największą powierzchnię ciała, za pomocą lekkich, jasnych i luźnych, przewiewnych ubrań z obowiązkowym nakryciem głowy.
Dużo wody, nakrycie głowy i unikanie słońca w środku dnia - to według Andrzeja Wojtyły najważniejsze zasady, by bezpiecznie przetrzymać upały
Szef Sanepidu zaleca, by podczas upałów pić duże ilości wody, mniej więcej od 2 do 3 litrów dziennie, ale małymi porcjami, co 10 - 15 minut. Jeśli jest taka możliwość, należy przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, albo na tych zlokalizowanych na niskich kondygnacjach. - Jeśli dojdzie do oparzenia skóry, należy stosować zimne okłady, a w przypadku silnych oparzeń, trzeba koniecznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Powinniśmy również pamiętać, że należy unikać zbyt gwałtownych zmian temperatury - trzeba bardzo ostrożnie przechodzić ze słońca do klimatyzowanych pomieszczeń, lub klimatyzowanych samochodów – dodaje Andrzej Wojtyła.
Na zachowanie ostrożności podczas upałów należy szczególnie uczulić osoby starsze i dzieci, osoby mające zdrowotne problemy z układem krążenia, a także osoby z chorobami nerek. W tych przypadkach bardzo szybko może dojść do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze