Władysław Kościelniak na świat przyszedł w Kaliszu, 21 września 1916 roku. Wczoraj minęło dokładnie 99 lat od tej daty. Z tej okazji najbardziej zasłużonego dla miasta artystę odwiedzili przedstawiciele Ratusza. Najserdeczniejsze życzenia jubilatowi - w imieniu władz Miasta - złożyli: prezydent Grzegorz Sapiński, wiceprezydent Artur Kijewski i Marzena Pastuszak, naczelniczka Wydziału Kultury i Sztuki, sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta, wizyta była okazją do rozmowy o bieżących wydarzeniach, życiu miasta i twórczości jubilata. Interesująca dyskusja toczyła się w towarzystwie pani Janiny, nieodłącznej towarzyszki życia artysty, a na urodzinowym stole królowały wspaniałe domowe przysmaki.
Niestety na zdjęciach dokumentujących odwiedziny, nie widać jubilata. 99-letni artysta podupadł na zdrowiu. Jest leżący i bardzo słaby.
Władysław Kościelniak z żoną Janiną. To zdjęcie z kwietnia tego roku. Wtedy para obchodziła 70-lecie pożycia małżeńskiego
Władysław Kościelniak, mistrz pędzla, ołówka i pióra, to dla kaliszan – i nie tylko – człowiek-instytucja. Artysta tworzy od ponad sześćdziesięciu lat. Maluje, rysuje, pisze. Utrwala i dokumentuje dzieje Kalisza i jego okolic.
Ten niezwykle popularny artysta grafik, rysownik, autor ekslibrysów, plakatów, z zamiłowania historyk i dokumentalista dziejów Kalisza, swoje zainteresowania historyczne poświadczył m.in. jako współautor „Kroniki Miasta Kalisza” i współtwórca wystaw m.in. „Kalisz wczoraj i dziś” w ratuszowej wieży udostępnianej licznym grupom turystów odwiedzających nasze miasto. Z jego inspiracji i według jego projektu powstał jedyny w swoim rodzaju Pomnik Książki na kaliskich plantach. Przemierzając Kalisz oraz wędrując przez miasta i wioski naszego regionu, stworzył niezwykle bogate, artystyczne archiwum zabytkowych obiektów, między innymi 84 drewnianych kościołów byłego województwa kaliskiego. Jego twórczość plastyczna – grafika i malarstwo – prezentowana była na ponad 40 wystawach indywidualnych i 200 zbiorowych. W uznaniu zasług dla popularyzowania historii Kalisza, ogromny wkład w działalność publiczną i dziennikarską dokumentujący historię regionu kaliskiego i wzbogacający kulturę polską Rada Miejska przyznała Władysławowi Kościelniakowi najwyższe wyróżnienie – tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Do licznych laurów i tytułów dołączył tytuł Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza.
AG, www.kalisz.pl, fot. Anna Błaszczyk Urząd Miejski
Napisz komentarz
Komentarze