Krwawy Superksiężyc powtórzy się dopiero za 18 lat. Warto więc zaplanować sobie już dziś wcześniejszą pobudkę w poniedziałek, tak by nie przegapić najciekawszego zaćmienia Księżyca. - W czasie zaćmienia powierzchnia Księżyca staje się ciemna i czerwona - stąd popularna nazwa Krwawy Księżyc. Zjawisko trwa stosunkowo długo. Najbliższe zaćmienie rozpocznie się w poniedziałek 28 września o 3:07, maksymalna faza nastąpi o 4:47, a zakończenie planowane jest na godz. 5:24. – mówi Radosław Pior, promotor astronomii z Koła Astronomicznego przy Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec w Kaliszu.
Nasz naturalny satelita zanurzy się w cieniu Ziemi, a smaku całej obserwacji doda fakt, że Księżyc w chwili zaćmienia znajdzie się najbliżej Ziemi. Takie zjawisko nazywamy właśnie zaćmieniem superksiężyca lub Krwawym Superksiężycem.
Następne całkowite zaćmienie Księżyca dopiero w lipcu 2018 r., a "krwawy superksiężyc" powtórzy się dopiero za 18 lat!
Obserwatorzy w Kaliszu spotykają się przy ulicy Granicznej, na parkingu na tyłach SP 17, dojazd od Hanki Sawickiej. Start o godzinie 3:00. Poza zaćmieniem Księżyca w planach są także obserwacje planet.
AG za Radosław Pior. Promotor Astronomii. Koło Astronomiczne przy SM Dobrzec w Kaliszu, fot. internet
Napisz komentarz
Komentarze