Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dobrzyca: platany - świadkowie powstawania Konstytucji

Legenda mówi, że platan rosnący tuż przy furcie dobrzyckiego pałacu to  symbol uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Drzewa patronują mędrcom, filozofom i masonom. Były właściciel miejscowości uważany był za jednego ze światlejszych swej epoki. Angażował się w życie publiczne i aktywnie tworzył dokument, którego uchwalenie dziś świętujemy. Jak mówi dalsza część legendy, nad Konstytucją, Aleksander Gorzeński pracował w cieniu platanów, które podziwiać można do dziś.  
Dobrzyca: platany - świadkowie powstawania Konstytucji

To nasza propozycja dla czytelników portalu faktykaliskie.pl. Wycieczka do Dobrzycy, która była jednym z miejsc powstawania Ustawy Rządowej. Dziś mija rocznica uchwalenia pierwszej w Europie Konstytucji regulującej ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Dlatego warto samemu sprawdzić czy platany rosnące w parku w Dobrzycy dodają siły.

To jeden z najokazalszych platanów nie tylko w Polsce, ale i Europie. Został zasadzony na początku XVIII wieku, ale jako drzewo mędrców stał się symbolem Konstytucji 3 maja

- Pierwszy i najbardziej okazały został zasadzony przez Aleksandra Gorzeńskiego na początku XVIII wieku. W tym momencie jest jednym z największych platanów w Polsce. Ma 27 metrów wysokości a jego korona liczy 34 metry – mówi Kazimierz Balcer, przewodnik po Muzeum Ziemiaństwa Polskiego w Dobrzycy.   

Od 1988 roku w dawnej rezydencji Augusta Gorzeńskiego mieści się muzeum. Według niektórych Gorzeński był członkiem loży masońskiej dlatego symbolika architektoniczna pałacu i parku nawiązuje do tradycji wolnomularskich. 

Dwa kolejne platany, które nie są już tak okazałe, zostały posadzone trochę później. Nic dziwnego, że Aleksander Gorzeński wybrał właśnie te drzewa by witały gości.

Najokazalszym drzewem w dobrzyckim parku jest platan, ale najstarszym paklon, który został posadzony pod koniec XVII wieku. Jest to najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce

- Po uchwaleniu Konstytucji 3 maja zaczęto mówić, że drzewa, znajdujące się w tutejszym parku, kojarzone z mądrością, symbolizują akt uchwalony przez Sejm Czteroletni. Być może sam współtwórca Konstytucji, Augustyn Gorzeński, był autorem owej legendy? Miłe to i trzeba owe podanie zachować – dodaje przewodnik.

Panteon zbudowany na wzór rzymskiego miał być miejscem spotkań członków loży masońskiej.   

Platany to symbole mądrości, ludzi oświeconych, ale i masonerii. Gorzeński nie tylko aktywnie uczestniczył w życiu politycznym kraju i tworzeniu Konstytucji, ale przede wszystkim zasady, o których była mowa w dokumencie wcielał w życie w swojej posiadłości, m.in. uwłaszczył mieszczan. Właściciel był też uważany za członka loży masońskiej o czym mają świadczyć symbole znajdujące się w samym pałacu oraz parku.

AW, zdjęcia archiwum  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama