„Są takie chwile, kiedy trzeba głośno i wyraźnie wypowiedzieć swoje zdanie. Powiedzieć o wartościach, które łączą, a nie dzielą. Porozmawiać o lękach, które można przezwyciężyć, i nazwać zło, któremu trzeba się sprzeciwić. Dziś jest właśnie ta chwila. Dzień 15 października 2015 w instytucjach publicznych, w placówkach kultury, w organizacjach pozarządowych i w mediach ogłaszamy Dniem Solidarności z Uchodźcami. W tym dniu chcemy powiedzieć wszystkim, którzy uciekają ze swojej ojczyzny przed wojną, chaosem, głodem, pożogą i nędzą: Jesteście u nas mile widziani! Bo Polska znana jest z gościnności i solidarności. Bo los uchodźcy i emigranta wpisany jest w naszą kulturę i historię. Bo potrafiliśmy i potrafimy okazać innym pomoc i współczucie.”
Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego jest jednym z sygnatariuszy powyższej odezwy. - Pragniemy nie tylko udzielić symbolicznego poparcia, ale także podjąć konkretne działania – deklarują artyści i przedstawiciele kaliskiej sceny. Dlatego wspólnie z Migrant Info Point z Poznania oraz Rodziną Bez Granic, teatr zbierać będzie śpiwory dla uchodźców, którzy dotarli do Berlina, ciepłą odzież, zwłaszcza męskie buty, kurtki, plecaki, kosmetyki w małych opakowaniach (takie jak szampony, żele, pasty do zębów); pieluchy jednorazowe, chusteczki nawilżające; książki po arabsku i persku oraz książki do nauki niemieckiego. Dary zbierane będą od 15 do 23 października, w godzinach od 8:00 do 19:00, na portierni głównego budynku teatru (wejście od ul. Częstochowskiej). Rzeczy powinny być spakowane w torby lub worki, gotowe do transportu. Teatr zachęca do dołączenia kilku słów z pozdrowieniami z Polski.
Z kolei 15 października o godz. 17.00 „Bogusławski” zaprasza zainteresowanych na rozmowę do Malarni. - Zaproszeni eksperci, Adriana Molenda („Jeden Świat”, Poznań) i Daniel Brzeziński (Praktycy Kultury, Warszawa), pomogą nam w rozpoczęciu spokojnego, rzeczowego dialogu dotyczącego obecnej sytuacji międzynarodowej, związanej z przybywającymi do Europy uchodźcami. Jesteśmy przekonani, że otwartość i wiedza to najlepsze remedium na lęk przed obcością i medialną panikę. Jeśli śledzisz wydarzenia związane z uchodźcami, odczuwasz ciekawość albo niepokój - lub chcesz po prostu porozmawiać na ten temat - przyjdź do teatru! – zachęcają organizatorzy.
Adriana Molenda to edukatorka i aktywistka zaangażowana w działalność na rzecz praw człowieka i pokoju, związana ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” z Poznania, realizowała projekty w ośrodkach dla uchodźców.
Daniel Brzeziński to autor i koordynator szeregu projektów animacji kultury w środowiskach dzieci i młodzieży zagrożonych wykluczeniami (od 2006 roku także skierowanych do uchodźców z Północnego Kaukazu mieszkających w Polsce). Współzałożyciel Stowarzyszenia Praktyków Kultury.
MIK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze