Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Śnieg w październiku. Jaka będzie zima? FILM

Ten dzień pozostanie mi długo w pamięci  - pisze Mateusz Pietrzak - „Kaliski łowca burz”, który udostępnił naszej redakcji film dokumentujący pierwsze oznaki zimy w Kaliszu. Śnieg, który spadł 12 października zaskoczył w tym roku wszystkich, nie tylko drogowców. No, może z wyjątkiem meteorologów, dla których to nic niezwykłego; w przeszłości taką aurę odnotowywali nawet we wrześniu. A całkiem niedawno, bo w połowie października 2009 r. jednego dnia w Zakopanem spadło prawie 60 cm śniegu.  
Śnieg w październiku. Jaka będzie zima? FILM

Jeszcze sześć tygodni temu cieszyliśmy się upałami. 1 września o godz. 8.00 rano w Warszawie były 23 st. C, a w Zakopanem 24 st. C.  Po południu temperatura wzrosła do 37 st. C. Tarnowie. Tymczasem już 12 października o godz. 8:00 temperatura w stolicy wyniosła zaledwie 1 st. Ci -2 st. C w Zakopanem. Po południu w Tarnowie były zaledwie 2 st. C. W ciągu około 42 dni temperatura maksymalna spadła więc w Polsce o ponad 30 st. C. Nic więc dziwnego, że październikowy śnieg był dla wielu osób nie lada zaskoczeniem.

Trudno się zresztą temu dziwić, bowiem w ostatnich latach pierwszy śnieg spadał dopiero w grudniu, chociaż zdarzało się, że na dłużej leżącą pokrywę białego puchu trzeba było czekać aż do stycznia; tak w minionym sezonie było w naszym mieście. Jednak historia meteorologii zna przypadki pierwszego śniegu już we wrześniu. W latach 90. ubiegłego wieku normą były pierwsze śniegi już na początku listopada, a nawet w drugiej połowie października.

Zdaniem portalu twojapogoda.pl pojawienie się zimowej aury już w połowie października może zaskakiwać, ale tylko dlatego, że przez ostatnie kilkanaście lat odczuliśmy zdecydowanie zelżenie zim. Jak wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, na przestrzeni ostatnich 30 lat na wschodzie naszego kraju pojawianie się opadów śniegu i mrozów w październiku następowało średnio raz na 3 lata, a w najcieplejszych regionach Polski, a więc na zachodzie, średnio raz na 5 lat. Epizody zimowe trwały jednak krótko, najwyżej 3 dni.

Tak w Kaliszu i okolicach zaczął się ten weekend

Przełomowy okazał się 1997 rok, kiedy zima w październiku pokazała, na co ją stać. Śnieg sypał wtedy przez ponad 5 dni. Na północy i północnym wschodzie kraju, w październiku 15 lat temu, śnieg padał przez 8 dni i potrafił się utrzymać przez ponad tydzień. Wyjątkowo nieprzyjemnie było w 2009 r., kiedy to 14 października opady śniegu sparaliżowały znaczną część kraju: od Podkarpacia i Małopolski przez Lubelszczyznę, Mazowsze, Ziemię Łódzką po Podlasie, Mazury i Suwalszczyznę. Następnego dnia rano grubość pokrywy śnieżnej wyniosła w Zakopanem 58 cm, w Lesku na Podkarpaciu 35 cm i w Lublinie 18 cm. W województwie podlaskim bez elektryczności pozostawało około 75 tysięcy odbiorców, w Gdańsku wiatr osiągał prędkość ponad 100 km/h i przewracał drzewa, a na Bałtyku panował sztorm. Mieszkańcy kilku miejscowości na Żuławach byli przygotowani do ewakuacji, bowiem IMIGW ogłosił trzeci, najwyższy stopień zagrożenia dla całego województwa pomorskiego.


Zima 2009/2010 była ciężka; w drugiej połowie stycznia wystąpiły 30-stopniowe mrozy. Czy pierwszy śnieg w październiku tego roku może oznaczać to samo? Według meteorologów niekoniecznie. Prognozują, że nadchodząca zima będzie jedną z najcieplejszych w ciągu ostatnich lat, a zamiast śniegu powinniśmy szykować się na temperatury powyżej zera i spore opady deszczu.

MIK, źródło: twoja pogoda.pl, tvnmeteo.pl, fot. arch., wideo: Mateusz Pietrzak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1023 hPa
Wiatr: 10 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama