W ostatnim czasie policjanci kaliskiej drogówki pojawiają się na ulicach znacznie częściej niż kiedyś. Powód to m.in. remont ul. Łódzkiej i mostu na Szlaku Bursztynowym. – W godzinach szczytu ręcznego kierowania ruchem wymagają najczęściej takie skrzyżowania jak Łódzka – Warszawska, Łódzka – Szlak Bursztynowy czy Stawiszyńska – 3 Maja – mówi sierż. sztab. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. Gigantyczne korki, w związku z wyłączeniem sygnalizacji świetlnej, tworzą się także na al. Wolności – przy sądzie i u zbiegu z ul. Bankową. – Ludzie coraz częściej do nas dzwonią z prośbą o pokierowanie ruchem – dodaje rzeczniczka kaliskiej jednostki.
Sęk w tym, że kierujący – ale również piesi - nie znają sygnałów podawanych przez policjanta. To, zamiast usprawnić, tylko utrudnia ruch. Dlatego policja postanowiła przypomnieć zmotoryzowanym, co oznaczają poszczególne sygnały i polecenie. Warto pamiętać, że mają one pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. - Krótko mówiąc, gdy na sygnalizatorze zaświeci się światło czerwone, a policjant kierujący ruchem nakazuje jechać to należy jechać ! – dodaje Anna Jaworska-Wojnicz.
MIK, fot. arch. KMP Kalisz
Podstawowe komendy, któe każdy powinien znać
1. Policjant zaraz otworzy ruch. Jeśli policjant kierujący ruchem jest zwrócony przodem lub tyłem do nadjeżdżających pojazdów, oznacza to zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub odcinek drogi za osobą kierującą ruchem, a dla pieszych – zakaz wejścia na jezdnię.
2. Podniesienie ręki do góry przez policjanta kierującego ruchem oznacza, że kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność, bo za chwilę nastąpi zmiana kierunku ruchu. Kierowcy oraz piesi, którzy do tej pory czekali na wjazd lub wejście – będą mogli ruszyć. Pozostali natomiast szykują się do zatrzymania, gdyż za chwilę będzie dawany sygnał zakazujący wjazdu lub wejścia.
3. Policjant przywołuje pojazd na środek skrzyżowania, wskazując miejsce, gdzie ma się zatrzymać.
4. Policjant umożliwia pojazdom nadjeżdżającym z jego lewej strony wykonanie bezpiecznego manewru skrętu w lewo.
5. Policjant zatrzymuje ruch z lewej strony.
6. Policjant zatrzymuje ruch z lewej strony, a następnie daje sygnał kierowcom jadącym z jego prawej strony, że mogą bezpiecznie skręcić w lewo.
7. Policjant otwiera ruch. Kierowcy oraz piesi, wobec których funkcjonariusz zwrócony jest tyłem lub przodem, mają zakaz wjazdu na skrzyżowanie lub wejścia na jezdnię.
Napisz komentarz
Komentarze