Jedną z nich było nakrycie stołu dla czterech osób, które spotykają się na obiedzie biznesowym. Dania, jak i formę ich podania, nakrycie stołu, zastawę oraz dekoracje mogli wybrać sami uczestnicy konkursu. Większość postawiła na tzw. zastawę niemiecką, gdzie gotowe porcje przynoszone są każdemu z uczestników obiadu. Młodzi kelnerzy mogli, puścić wodze fantazji, nakrywając stół. Jedna z uczennic Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Kaliszu przygotowała przyjęcie na spotkanie leśników. – Na stole znalazły się skarby lasu, które są ozdobą – wyjaśnia Justyna Rybicka, uczestniczka konkursu.
Michał Koras z Zespołu Szkół nr 1 w Liskowie także postawił na zastawę niemiecką. Stół przygotował tak, by obiad mógł zacząć się od zimnych zakąsek i czerwonego wina. Później danie główne, czyli zupa z kurek. - Danie zasadnicze to karczek pieczony z marchewką i ziemniaki z wody. Do tego wino – mówi Michał Koras, uczestnik konkursu. – Stół jest przygotowany tak, by każdy z uczestników obiadu otrzymywał wyporcjowane danie. Czyli jest serweta, kieliszki i sztućce.
Na nowoczesność w sztuce nakrywania stołu zdecydował się Dominik Chyliński. W tym przypadku wszystko zależy od wyobraźni i kreatywności kelnera. Według ucznia z Kościelca ta propozycja doskonale nadaje się na obiad biznesowy. - Ułożenie zdecydowanie różni się od klasyki, kieliszek odwrócony, sztućce w inną stronę. W tym przypadku wszystko zależy od podejścia kelnera – tłumaczy Dominik Chyliński, uczestnik konkursu.
W rywalizacji merytorycznej, obok konkurencji, w której młodzi kelnerzy chwalili się własnymi pomysłami, musieli też nakryć do stołu pod menu przygotowane przez organizatorów konkursu. - Trzeci moduł to serwowanie napoju gorącego: jego przygotowanie i odpowiednie podanie – zdradza Karolina Kościuszko, współorganizatorka konkursu.
Konkurs organizowany jest z kilku powodów. Główne to promowanie zawodów gastronomicznych oraz pokazanie, że wśród młodych ludzi są osoby, które świetnie radzą sobie z tą profesją i w przyszłości będą doskonałymi pracownikami. To także promowanie zdrowej rywalizacji, która ma zachęcać do podnoszenia kwalifikacji. - Kelner to nie tylko dobry fachowiec. To powinien być również dobry psycholog. Powinien wyczuć klienta tak, by spełnić jego oczekiwania. W związku z tym to zawód stresujący, ale równocześnie wspaniały, bo poznaje się różnych ludzi o różnej osobowości - dodaje Anna Piotrowska-Wągrocka, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Kaliszu
Często od pierwszego wrażenia klienta zależy, czy ten wróci do restauracji. A to już rola kelnera. Dla najlepszych zawodników dzisiejszego konkursu przygotowano cenne nagrody, które przydadzą się w kuchni.
Wyniki konkursu "Profesjonalny Kelner - kluczem do sukcersu zawodowego"
I miejsce - Justyna Rybicka ( Zespół Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich im. Janka Bytnara "Rudego" w Kaliszu), przygotowana przez panią Katarzynę Korpik
II miejsce - Marlena Koźmińska ( Zespół Szkół Ekonomiczno - Usługowych w Żychlinie, przygotowana przez Elżbietę Sell
III miejsce - Marta Lepel ( Zespół Szkół Zawodowych nr 2 we Wrześni), przygotowana przez Annę Stanisławczyk
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze