Marcin z parafii katedralnej w Kaliszu, Karol i Marcin z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Ostrowie Wielkopolskim – tylko oni zgłosili się w tym roku do kaliskiego seminarium.
Trzech kleryków to zdecydowanie za mało, by utworzyć grupę I roku studiów. Zazwyczaj do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej wstępowało co najmniej 10 młodych mężczyzn. Choć trzej nowi alumni uczestniczyli w uroczystej inauguracji roku akademickiego w Seminarium w Kaliszu, to studiować będą już w Poznaniu. Tym samym przy ul. Złotej, w pięknym gmachu pozostało 42 kleryków II, III, IV, V i VI roku.
Łączna powierzchnia budynków uczelni wynosi ponad 12 tys. m2, z czego pomieszczenia zasadnicze zajmują powierzchnię 7,5 tys. m2. Dla porównania pobliski hipermarket TESCO przy Majkowskiej ma powierzchnię około 9 tys. m2. W obiekcie Seminarium nie przebywają tylko klerycy i wykładowcy. Siedzibę ma tam między innymi Radio Rodzina i Centrum Józefologiczne. Jeżeli sytuacja z naborem na I rok studiów powtórzy się w przyszłym roku, prawdopodobnie władze Seminarium i diecezji będą musiały poważnie zastanowić się nad nowymi możliwościami wykorzystania gmachu.
Jak podaje „Rzeczpospolita” w tym roku przygotowanie do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych i zakonnych rozpoczęło 748 kleryków. To najmniej od dekady. Co roku liczba nowych księży zmniejsza się średnio o 9 proc. Według duchownych spadek powołań to efekt niżu demograficznego, a niekoniecznie kryzysu wiary. Już przed rozpoczęciem rekrutacji do seminariów Kościół przygotował specjalne spoty promujące kapłaństwo.
AG, fot. Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu, spoty: you tube
Napisz komentarz
Komentarze