Głównym założeniem organizatorów jest przedstawienie źródeł do historii Kalisza i ziemi kaliskiej z lat 1945-1989, wytworzonych przez aparat władzy komunistycznej: Urząd Bezpieczeństwa, Służbę Bezpieczeństwa, Polską Zjednoczona Partię Robotniczą, a rozproszonych w różnych archiwach na terenie całej Polski. - Źródła te w dużej mierze dotyczą również opozycji, począwszy od partyzantki ukrytej w lasach, a skończywszy na działaczach NSZZ „Solidarność”. Nabiera to szczególnego wymiaru w roku obchodów 35. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” – informuje Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Podczas konferencji zostanie wygłoszonych 11 referatów przez reprezentantów: Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, oddziałów tej instytucji w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu; Archiwum Wojskowego w Oleśnicy; Archiwum Akt Nowych; Narodowego Archiwum Cyfrowego; Archiwum Państwowego w Poznaniu; Archiwum Państwowego w Kaliszu. Zaproszenia do Komitetu Honorowego konferencji przyjęli: Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr hab. Władysław Stępniak; Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński; Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak; Prezydent Miasta Kalisza Grzegorz Sapiński; Senator RP wybrany w pierwszych wolnych wyborach w Polsce w 1989 r. prof. dr hab. Jerzy Pietrzak; pierwszy Wojewoda Kaliski w wolnej Polsce Antoni Pietkiewicz.
Podczas konferencji, w obecności recenzentów prof. dr hab. Krzysztofa Stryjkowskiego i prof. dr. hab. Jerzego Pietrzaka, odbędzie się promocja książki, będącej efektem prac nad wystąpieniami poszczególnych prelegentów. Będzie to pierwsze na rynku wydawnictwo dotyczące źródeł do historii Kalisza z lat powojennych, rozproszonych w archiwach polskich. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Kalisza i regionu kaliskiego do wzięcia udziału w konferencji.
Konferencja odbędzie się 13 listopada o godz. 10.00 w Sali Recepcyjnej kaliskiego ratusza.
RED. MIK, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze