Zabytkowy park w Dobrzycy liczy ponad 10 hektarów. Na większości rosną drzewa, krzewy oraz wiją się niezliczone połacie trawników. Można tu zobaczyć 34 pomniki przyrody, w tym platany - zwane trzeciomajowymi - z jednym z największych w Europie.
- Wszystkie pomniki przyrody będą leczone. Przejdą odpowiednie prace korekcyjne koron, zostaną wykonane również zabiegi przeciwgrzybowe i wzmacniające – wyjaśnia Wojciech Dąbrowski, dyrektor Muzeum Ziemiaństwa W Dobrzycy.
Pozostałe drzewa czekają zabiegi pielęgnacyjne i korekcyjne. Sporo drzew i krzewów zostanie przesadzonych. Dodatkowo zostaną wyczyszczone stawy. Woda z nich nie zostanie spuszczona, tak, by nie naruszyć rosnącej już roślinności. Po refutacji, nad brzegami, jak i samej tafli wody, pojawią się nowe rośliny. Te przyozdobią też sam park.
- Zasadzimy 19 tysięcy roślin 50 gatunków. One wprowadzą do tego obiektu barwę. Park jest monotematycznie zielony. Żeby stworzyć odpowiedni charakter parku angielskiego musimy wprowadzić barwę – dodaje Wojciech Dąbrowski.
Efekty tegorocznych nasadzeń i prac rewitalizacyjnych będzie można zobaczyć w przyszłym roku. Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy na prace pozyskało 1 milion 184 tysiące złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Muzeum ze swojego budżetu przeznaczyło na renowację 452 tysiące 277 złotych.
AW, zdjęcia autor
Napisz komentarz
Komentarze