Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dlaczego kaliszanie odbierają sobie życie

Co roku średnio 30 mieszkańców Kalisza i powiatu odbiera sobie życie. Najczęściej są to mężczyźni w wieku od 30 do 50 lat. Wśród przyczyn samobójczych zamachów dominują nieporozumienia rodzinne, choroby psychiczne, przewlekłe problemy ze zdrowiem, zawody miłosne i tarapaty finansowe. Największym powodem popychających ludzi do tak dramatycznego kroku jest jednak poczucie osamotnienia.   
Dlaczego kaliszanie odbierają sobie życie

Cztery próby samobójcze w ciągu zaledwie dwóch tygodni, w tym jedna skuteczna. W niedzielę, 7 lutego 22- letni kaliszanin chciał wyskoczyć przez okno wieżowca na Dobrzecu. Uratowali go strażacy. W poniedziałek, 8 lutego skacząc z balkonu, zginęła 59 – letnia kobieta. W środę, 10 lutego pijany 20-latek biegał po dachu kamienicy na ulicy Warszawskiej i groził, że z niego skoczy. Policjantom udało się go obezwładnić. W Walentynki w jednym z domów na osiedlu Majków 29-letni mężczyzna strzelił sobie z broni palnej w głowę. W ciężkim stanie trafił na Oddział Intensywnej Opieki Medycznej kaliskiego szpitala. Jego stan się poprawia.

Osoby zdeterminowane do tego stopnia, by odebrać sobie życie, zazwyczaj nie miały wcześniej prób samobójczych. W ich przypadku pierwszy zamach samobójczy kończy się zgonem. – Osoby, które planują skutecznie popełnić samobójstwo dają nam drobne sygnały, np. porządkują swoje życiowe sprawy, zostawiają jakieś dyspozycje, następuje u nich pewna zmiana funkcjonowania: albo są bardziej aktywni albo mniej – wyjaśnia Rafał Żelanowski, psychiatra.

Na początku lutego na swoje życie targnęła się 59-letnia mieszkanka ul. Podmiejskiej. Niestety skutecznie

Druga kategoria potencjalnych samobójców to osoby działające pod wpływem nagłych, silnych przeżyć. – Coś się zdarzy, jakaś awantura, wystąpi jakiś nagły, duży problem i pod wpływem takiego impulsu osoba podejmuje próbę samobójczą – dodaje specjalista.

Wielu samobójstwom i próbom samobójczym można zapobiec. Jak radzi psychiatra, bliscy takiej osoby muszą być bardzo czujni. Przede wszystkim należy się zwrócić o pomoc do fachowców: psychologów i psychiatrów. Równie ważne jest okazywanie ciepła, miłości i wsparcia. Im mniej osamotniona będzie się czuła osoba myśląca o samobójstwie, tym większe szanse, że nie dojdzie do tragedii.

W 2015 roku, na terenie Kalisza i powiatu odnotowano 43 zamachy samobójcze, z których 25 zakończyło się zgonem.

Z ogólnej liczby dokonanych zamachów samobójczych 33 przypadki dotyczyły mężczyzn, przy czym z tej liczby zgonami zakończyło się 18 zamachów.

Na terenie miasta doszło do 27 zamachów samobójczych (19 mężczyzn, 8 kobiet).

Wiek osób podejmujących zamachy samobójcze:

do 29 lat – 10 osób

od 30 do 39 lat – 12 osób

od 40 do 49 lat – 7 osób

od 50 do 59 lat – 4 osoby

od 60 do 69 lat – 6 osób

85 lat i więcej – 4 osoby

Wykształcenie osób dokonujących zamachów:

podstawowe – 4 osoby

zasadnicze zawodowe – 6 osób

średnie – 2 osoby

wyższe – 1 osoba

brak informacji o wykształceniu – 30 osób

Sposób dokonania zamachu:

samookaleczenie -5 osób

rzucenie się z wysokości – 5 osób

utopienie się – 2 osoby

powieszenie się – 31 osób

AG, fot. arch.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama