Zdzisław Musielak (na zdj.) studiował astronomię i astrofizykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Doktoryzował się na Uniwersytecie Gdańskim. Jego kariera naukowa może naprawdę imponować. - Przez dwa lata pracował na Uniwersytecie w Heidelbergu w Niemczech. Od 1980 roku mieszkał i pracował w USA, najpierw w Bostonie, później w Hunstville, a od 1996 roku w Arlington nieopodal Dallas, gdzie sprawuje funkcję profesora i szefa Wydziału Astronomii na University of Texas at Arlington. Jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – informuje Rafał Andrzejak, jeden z organizatorów kaliskiego spotkania z naukowcem. Musielak wykładał też gościnnie na wielu renomowanych uczelniach całego globu. Dwukrotnie uhonorowano go prestiżową nagrodą Alexandra von Humboldta, przyznawanej przez prezydenta Niemiec. To najważniejsza tego typu nagroda po Noblu. - Kaliszanin współpracuje ponadto z NATO i NASA, prowadząc szereg badań z dziedziny początków Wszechświata (Big Bang), Czarnej Materii, Czarnej Energii, a także zajmuje się planetami przy gwiazdach spoza Układu Słonecznego – dodaje Rafał Andrzejak.
Spotkanie ze światowej sławy naukowcem to nie jedyna atrakcja, jaką przygotowano dla kaliszan z okazji Międzynarodowego Dnia Astronomii. W ramach tego wydarzenia w Kaliszu będzie też można obserwować niebo w mobilnym planetarium „Astro Arena". Będzie można też podziwiać kopie lunet Karola Malaperta (flamandzkiego jezuity i uczonego, który zajmował się matematyką i astronomią na przełomie XVI i XVII wieku) ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. O to, co będzie działo się na ziemi zadbać ma z kolei Towarzystwo Żywej Archeologii, które przygotuje niezwykły pokaz ognia. Początek spotkania o 18:00, w Auli Domu Pielgrzyma na pl. św. Józefa 7 (wejście od pl. św. Jana Pawła II). Wstęp wolny.
Organizatorami wydarzenia są: Rafał Andrzejak, Justyna Ciećka, "Astro Arena" w Kaliszu, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Kaliszu, Towarzystwo Żywej Archeologii, Stowarzyszenie "Wspólny Kalisz" oraz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, przy pomocy Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Na zdj. Prof. Zdzisław Musielak, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze