Reklama
Reklama dotacje dla firm
Reklama
Reklama

Startuje Budżet Obywatelski 2017

Kilka zmian czeka tegoroczny Budżet Obywatelski. Przyjmowanie wniosków ruszy już na początku czerwca. Wszystkie zostaną szczegółowiej przeanalizowane, tak by nie było już problemów z realizacją zadań. Głosowanie zaplanowano we wrześniu. Zanim to nastąpi, mieszkańcy będą mieli możliwość sprawdzenia, na czym konkretnie polegają proponowane inwestycje.
Startuje Budżet Obywatelski 2017

Miasto w tym roku, podobnie jak w poprzednim, przeznaczyło na Budżet Obywatelski 5 milionów złotych. Znaczna część tej kwoty zostanie spożytkowana na zadania osiedlowe. Niewiele ponad 1,5 miliona złotych pochłoną większe inwestycje. Będą to pieniądze na trzy zadania ogólnomiejskie - średnio nieco ponad pół miliona na każde - mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza. - Także osiedla i sołectwa, czyli mniejsze jednostki pomocnicze, w ramach Budżetu Obywatelskiego będą mogły ubiegać się o pieniądze. I tutaj analogicznie podzieliśmy osiedla i sołectwa na 3 grupy, w zależności od liczby mieszkańców. Dla osiedli najmniejszych jest to kwota 70 tysięcy złotych do wykorzystania na zadania na ich terenie, dla osiedli większych to kwota 120 tysięcy złotych, i dla tych największych osiedli mieszkaniowych w naszym mieście jest to kwota do wykorzystania w wysokości 170 tysięcy złotych. 

W sumie na zadania lokalne przeznaczono 3,5 miliona złotych. Zarządzenie dotyczące Budżetu Obywatelskiego 2017 prezydent Grzegorz Sapiński podpisał w środę, 25 kwietnia. W regulaminie wprowadzono kilka zmian, które sugerował zespół oceniający projekty zgłoszone w ubiegłym roku. – Wnioski będzie można składać od 3 czerwca do 3 lipca. Później nastąpi okres weryfikacji, który będzie trwać prawie do końca sierpnia – wyjaśnił prezydent. - Natomiast głosowanie będzie we wrześniu. Wychodzimy naprzeciw tym sugestiom, z którymi się spotykaliśmy od mieszkańców, od zespołu, który pracował nad oceną. Były też postulat, by nie głosować w pozycjach lokalnych tylko na jedno osiedle, ale by dać możliwość mieszkańcom wskazywania projektów z różnych osiedli. I również będzie taka możliwość.

W tym roku na stronie bo.kalisz.pl opublikowane zostaną pełne dane dotyczące propozycji zadań, aby kaliszanie mogli zapoznać się z nimi wcześniej. - Dzięki temu każdy mieszkaniec pozna autora danego wniosku, nazwę zadania i najważniejsze dane dotyczące idei - mówi wiceprezydent Piotr Kościelny. - Uprościliśmy kartę weryfikacji zadania zgłoszonego do realizacji. To ostatnie udogodnienie wprowadziliśmy na wniosek mieszkańców, którym zdarzały się kłopoty z samodzielnym wypełnieniem dokumentu. Oczywiście wszyscy chętni będą mogli skorzystać z pomocy urzędników z poszczególnych wydziałów.

Pierwszy w historii miasta Fundusz Obywatelski ruszył w 2014 roku. Kaliszanie wybrali wówczas 13 zadań, z których obecny samorząd jeszcze się nie wywiązał. Gotowych jest tylko kilka, inne są jeszcze w realizacji. Trzech: projektu rewaloryzacji Parku Miejskiego, Parku Linowego i Majkowskiego Wembley w ogóle nie zaczęto.

Być może dlatego w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim 2015 wzięło udział zaledwie 10 tysięcy kaliszan (rok wcześniej 17 tysięcy). Mieszkańcy wskazali 54 inwestycje. Do tej pory wykonano zaledwie 10 z nich. 

AW, zdjęcia autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 29 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama