Dwa medale w godzinę. Marta Walczykiewicz ze złotem i srebrem PŚ!

Znakomicie w trzeciej serii Pucharu Świata w sprincie kajakowym spisuje się Marta Walczykiewicz. W drugim dniu imprezy odbywającej się w portugalskim Montemor-o-Velho zdobyła dwa medale. Najpierw wywalczyła srebro w K1 200 metrów, a kilkadziesiąt minut później popłynęła po złoto w K2 200 metrów, wspólnie z Beatą Mikołajczyk.

Do finału jedynek Marta Walczykiewicz awansowała bezpośrednio z wyścigu eliminacyjnego, który odbył się w piątek. Kaliszanka wygrała go bez większych problemów. W sobotnim biegu decydującym o medalach stoczyła za to zażarty bój z odwieczną rywalką Lisą Carrington. Marta tradycyjnie zanotowała imponujący start wysuwając się na czoło stawki. Nowozelandka nie dawała jednak za wygraną i szybko dogoniła kajakarkę KTW. Do pewnego momentu obie płynęły niemal równo, odrywając się od pozostałych przeciwniczek. W końcówce dystansu Carrington przyspieszyła i to ona sięgnęła po złoto. Zawodniczka z Kalisza zajęła pewne drugie miejsce.

W niesamowitych okolicznościach rozegrano natomiast finałowy wyścig dwójek na 200 metrów. Do finału A tej konkurencji, w której Marta Walczykiewicz tworzy duet z Beatą Mikołajczyk, biało-czerwone zakwalifikowały się dzięki piątkowej wygranej w biegu eliminacyjnym. Kaliszanka miała niewiele czasu na odpoczynek, bo start w K2 odbył się kilkadziesiąt minut po finiszu w K1. Mimo to sił jej nie brakowało, o czym najdobitniej świadczy przebieg finałowych zmagań. Jak z procy wystrzeliły w nich płynące na torze trzecim Hiszpanki, którym – wydawało się – nikt nie jest w stanie zagrozić. W pogoń ruszyły jedynie z toru piątego Walczykiewicz i Mikołajczyk. Polki sukcesywnie skracały dystans do prowadzących i dokonały niemal niemożliwego! Na kilkanaście metrów przed metą zrównały się z prowadzącymi, rzutem na taśmę wyprzedzając je na samym finiszu. W ten brawurowy sposób zdobyły złote medale!

To kolejne krążki Marty Walczykiewicz w tegorocznej edycji Pucharu Świata. W pierwszej serii, rozegranej przed dwoma tygodniami w Duisburgu, kaliszanka również dwukrotnie stanęła na podium. Brązowe medale wywalczyła w jedynce i czwórce.