Lechosław Ochocki z żoną Anetą
Na uroczystość, która odbyła się w restauracji Wanatówka, przybyli przyjaciele i dawni współpracownicy Lechosława Ochockiego, w największej liczbie z Wojewódzkiego Domu Kultury, późniejszego Centrum Kultury i Sztuki, którym kierował ponad dwadzieścia lat. Była także dość liczna reprezentacja Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, w którym pełnił funkcję wicedyrektora przez ostatnie jedenaście lat. Nie zabrakło partnerów wielu wspólnych projektów oraz osób, które piastowały ważne funkcje w minionych dekadach, jak były prezydent Kalisza Zbigniew Włodarek, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miejskiej czy niegdyś dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego Kazimierz Matusiak, obecnie kanclerz kaliskiej PWSZ.
Pięć dekad pracy Lechosława Ochockiego to czas rozwoju najważniejszych kaliskich festiwali, takich jak Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych czy „Chopin w barwach jesieni”, a także przekształceń, remontów i modernizacji budynku CKiS przy Łaziennej czy Pałacu w Antoninie, siedziby MOZK przy Kościuszki czy Rezerwatu na Zawodziu. Ochocki był także „ojcem” lokalnych mediów, takich jak Radio Centrum czy lokalna telewizja przy CKiS oraz kierownikiem redakcji zamiejscowej TVP3 Poznań i założycielem ostrowskiej redakcji Radia Eska. Pracując w muzeum, współtworzył i koordynował międzynarodowy projekt „Wyprawa po bursztyn – europejski trakt kulturowy”.
Za swą pracę Lechosław Ochocki otrzymał wcześniej m.in. Złoty Krzyż Zasługi i tytuł Zasłużonego Działacza Kultury, natomiast w piątkowe popołudnie odebrał przyznaną mu przez marszałka Marka Woźniaka Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. Wręczył ją wicemarszałek Krzysztof Grabowski, niegdyś dziennikarz, który był podwładnym nagradzanego. Wygłaszając laudację. marszałek uderzył zatem w dość osobisty ton – nie tylko pogratulował wielu osiągnięć, ale także podziękował za wiele przyjacielskich gestów i pomoc w trudnych momentach w pracy zawodowej. Tego popołudnia łzy wzruszenia popłynęły nie raz, a zwłaszcza podczas czytania wierszowanych życzeń ułożonych przez niezawodnego Andrzeja Tylczyńskiego, któremu towarzyszyli koledzy z WDK, późniejszego CKiS, najdłużej pracujący z Lechosławem Ochockim.
Uroczystość okraszono muzycznymi występami, między innymi nastoletniego syna bohatera spotkania – Michała Ochockiego, utalentowanego skrzypka. Ojciec powiedział, że największym zyskiem z faktu zostania „stypendystą ZUS-u” jest możliwość poświęcenia się w większej mierze dzieciom, które niewątpliwie przez lata ucierpiały z powodu zawodowych ambicji głowy rodziny. Lechosław Ochocki przyznał, że choć miał ostatnio kłopoty ze zdrowiem, to wcale nie ma ochoty na całkowite zwolnienie życiowego tempa. Jest otwarty na propozycje wolontariatu w sferze kultury oraz napisania książki o minionych pięciu dekadach, podczas których tworzenie kultury w Kaliszu i regionie było tyleż trudne, co wielokrotnie zabawne.
Robert Kuciński, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze