Letnie warsztaty są dopełnieniem odbywającego się w środku zimy Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu. Podczas warsztatów młodzież pod okiem znanych artystów będzie poznawać techniki gry na dawnych instrumentach i interpretacje wiekowych utworów. Zajęcia poprowadzą znani instrumentaliści i wokaliści: dr Marek Nahajowski ( flecista i teoretyk muzyki, wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi), Tadeusz Czechak ( specjalista gry na dawnych instrumentach, w szczególności na lutni i lirze korbowej), Cezary Szyfman ( śpiewak, profesor Akademii Muzycznej w Warszawie, wydział zamiejscowy w Białymstoku), Dariusz Brojek - tancerz, członek zespołu "Cracovia Danza", specjalista w dziedzinie tańca dawnego.
Tradycyjnie młodzież będzie także uczestniczyła w zajęciach plastycznych prowadzonych przez Natalię Czarcińską.
W tegorocznych warsztatach weźmie udział 6 zespołów wokalnych i instrumentalnych z całej Polski. Młodzi artyści przyjadą z Jeleniej Góry, Białegostoku, Lublina Dobroszyc, Ostrzeszowa i Świdnicy. Warsztaty są dla zespołów okazją do tego, aby pod mistrzowskim okiem pracować nad wykonawczymi detalami dawnej muzyki. W poprzednich edycjach młodzi artyści wczytywali się m.in w partytury średniowiecznych pieśni i poznawali "mowę" wachlarza czy poznawali kroki francuskich tańców renesansowych. „Ogromie cieszę się, że muzyka dawna rozbrzmiewa w Kaliszu nie tylko zimą podczas festiwalu, ale także latem. Na warsztaty przyjeżdżają często zespoły, które zaczynają swoją przygodę z muzyka dawną, i które chcą w przyszłości uczestniczyć w festiwalu. Przykładem tego jest zespół ze "Totus Musicus" Świdnicy”- mówi prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum” Grażyna Dziedziak.
Owocem warsztatów będą trzy koncerty: we czwartek 14 lipca o godz. 18.30 w kaliskiej Katedrze, w piątek 15 lipca o godz. 18.00 w Pałacu Podonowskich w Bugaju oraz w sobotę 16 lipca na dziedzińcu Zamku Książąt Czartoryskich w Gołuchowie.
Organizatorem warsztatów jest Kaliskie Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży „Schola Cantorum”. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Warsztaty, które potrwają od 11 do 17 lipca 2016r. wsparło finansowo również Miasto Kalisz oraz Fundacja PKO BP.
Biuro Organizacyjne Festiwalu „Schola Cantorum” w Kaliszu
Napisz komentarz
Komentarze