Krzysztof Ziental od listopada 2014 roku pełnił funkcję pełnomocnika prezydenta Kalisza ds. rewitalizacji. Od stycznia tego roku objął stanowisko plastyka miejskiego i pracował w Biurze Rewitalizacji. Przed tygodniem złożył wypowiedzenie z miesięcznym terminem rozwiązania umowy. –Rezygnuję z przyczyn rodzinnych, osobistych – mówi nam Krzysztof Ziental. Władze miasta decyzją miejskiego plastyka są zaskoczene, ale równocześnie spokojne o dalsze działania związane z rewitalizacją i estetyką miejskiej przestrzeni. – Będziemy musieli zapełnić powstały wakat i poszukać właściwych ludzi. Plastyk miejski powinien współpracować z Wydziałem Budownictwa, Urbanistyki i Architektury – mówi Piotr Kościelny, wiceprezydent Kalisza.
Ożywianie i uporządkowanie
Tuż przed rozpoczęciem pracy w Kaliszu, Ziental tak widział zadanie, które przed nim postawił nasz samorząd: - Niezwykle nośnym hasłem jest stwierdzenie „rewitalizujmy ludzi, nie tylko budynki”. Dlatego dla mnie ważne jest zaangażowanie wszystkich zainteresowanych osób w proces rewitalizacji – mówił blisko dwa lata temu Krzysztof Ziental. Co udało mu się w tym zakresie osiągnąć? – Na pewno sporym krokiem naprzód było utworzenie Biura Rewitalizacji, którego jestem można powiedzieć, projektantem. Stworzyliśmy diagnozę obszaru miasta zdegradowanego i obszaru rewitalizacji, a w lipcu Radzie Miejskiej przedstawiona zostanie uchwała o programie rewitalizacji. Cieszę się, że wprowadziłem konsultacje społeczne oparte o najnowsze techniki. Wyniki tych konsultacji wyczerpująco i czytelnie zostały przedstawione w powszechnie dostępnych raportach. Jako plastyk miejski wybrałem meble do miejskiego katalogu, zacząłem opracowywać wyznaczniki do zmiany nawierzchni dla pieszych w centrum, a współpracując z konserwator zabytków ustaliłem jeden kolor (szaro-grafitowy) obowiązujący dla małej architektury. Jestem zadowolony również z tego, że udało się uporządkować i ujednolicić estetykę ogródków gastronomicznych na Głównym Rynku – wymienia Krzysztof Ziental.
Po Zientalu zostanie również „Rozmarek ożywiony”, czyli letni targ staroci, rękodzieła i wszelkich przedmiotów twórczości artystycznej na historycznym skwerku u zbiegu Targowej i Przechodniej. Ostatnie jego działania to również stworzenie tzw. strefy wypoczynku w miejscu, gdzie niegdyś stała betonka czy zagospodarowanie niedawno utworzonych deptaków.
Czym we Wrocławiu będzie zajmował się pierwszy kaliski specjalista od rewitalizacji? – Dostałem już propozycję pracy w samorządzie, bardzo podobnej do tej, którą wykonuję jeszcze w Kaliszu – zdradza nam Krzysztof Ziental.
Krzysztof Ziental jest historykiem sztuki, historii architektury. W 2013 r. ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Warszawskim. Swoje zainteresowania ukierunkował na rewitalizację i drugie życie zabytków. Uczestniczył m.in. w szeregu konferencji naukowych poświęconych tej tematyce, bardzo aktywnie działał w wieku kołach naukowych, był prezesem wrocławskiej Fundacji Studentów Historii Sztuki, gdzie prowadził prace naukowo-badawcze.
A.Gierz, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze