Najpierw, już z początkiem lipca 2014, wielkie banery na budynkach, na murach, na płotach. Wszystkie one pokazywały tragiczną historię Kalisza. Na tych obrazach można było zobaczyć jak ogromne zniszczenia poczyniła wojna. Kalisz jako miasto graniczne ucierpiało niewyobrażalnie.
Od 1 sierpnia 1914 roku przez zaledwie trzy tygodnie Niemcy zrównali miasto z ziemią. Mimo, że w Kaliszu pozostali praktycznie tylko cywile, a wrogie im rosyjskie wojska wcześniej wycofały się z pozycji w Kaliszu.
Dwa lata temu podczas obchodów stulecia zburzenia miasta, ale co ważne i początków jego odbudowy, odbyły się imprezy z największym rozmachem w dziejach Kalisza. Obchody 100- lecia zburzenia Kalisza podzielono na osiem wielkich imprez. Jedną z najważniejszych momentów obchodów była wizyta prezydenta Bronisława Komorowskiego. Prezydent uczestniczył w otwarciu placu Rozmarek. Przed pożogą z 1914 to było miejsce tętniące życiem, targ w dzielnicy żydowskiej. Jej funkcję przywrócono w 2014 roku.
Jednym z ważniejszych punktów obchodów był koncert filharmoników kaliskich z Dawidem Podsiadło.
Zwieńczeniem obchodów 100- lecia zburzenia miasta był multimedialny spektakl światła i dźwięku I na rodzę się znowu. Jak Feniks.
`
M. Spętany
Napisz komentarz
Komentarze