Ostrowska „Enigma” próbuje odnaleźć jak największą liczbę przedmiotów związanych historycznie z właścicielami gołuchowskiego zespołu pałacowego oraz osobami zamieszkującymi na tym terenie. - Poszukujemy również rzeczy dotyczących stacjonującej w 1945 roku w Gołuchowie części 4 Brygady I Korpusu Pancernego Ludowego Wojska Polskiego – mówi Dariusz Sosiński, prezes ostrowskiej „Enigmy”.
Guziki, naparstek, fragmenty czołgu
Starania o pozwolenia na poszukiwania, „Enigma” rozpoczęła już jesienią 2015 roku, rozmawiając z dyrekcją Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz kierując stosowne wnioski do kaliskiego konserwatora zabytków. Pierwsze poszukiwania rozpoczęto na przełomie kwietnia i maja br.
Do tej pory znaleziono kilka guzików, monet, naparstek, jelec od sztyletu oraz dwa ogniwa od gąsienicy czołgu T-34. Wszystkie przedmioty są ewidencjonowane i zabezpieczane. Ostateczną decyzję co do znalezisk podejmą pracownicy Urzędu Ochrony Zabytków. Wstępne uzgodnienia z przedstawicielami Muzeum Narodowego w Poznaniu, dyrekcją OKL i kaliską delegaturą konserwatora zabytków, sugerują pozostawienie artefaktów w Gołuchowie.
Zainspirowani historią tego miejsca
Skąd w ogóle pomysł na poszukiwania w tym miejscu? - Z Informacji, które posiadaliśmy wynikało, że teren OKL-u w Gołuchowie był terenem „dziewiczym” pod względem eksploracyjnym. Słowo „Gołuchów” jednoznacznie kojarzy się z Izabelą z Czartoryskich Działyńską, założeniem parkowo-pałacowym i jego historią - mówi Dariusz Sosiński z ostrowskiej „Enigmy”. - Nie bez znaczenia jest dla nas również to, że podczas prac kontaktują się z nami osoby spacerujące po parku i obserwujące to, co robimy; podejmując się prowadzenia prac, liczyliśmy na te kontakty. Dzięki nim uzyskujemy informacje, które są w miarę możliwości weryfikowane podczas działań stowarzyszenia. Dodatkowo do zajęcia się pracami na tym terenie skłoniła nas militarna historia tego miejsca.
Jeszcze sporo przed nimi
Prace eksploracyjne podzielone są na 6 etapów i potrwają do końca 2017 roku. Po nich, do końca kwietnia 2018 roku, stowarzyszenie sporządzi dokumentację dotyczącą tego zadania. Na terenie kompleksu pałacowego w Gołuchowie pracuje łącznie 11 osób. Spotykają się głównie popołudniami i w weekendy.
Ostrowskie Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historyczne „Enigma”, istnieje od 2013 roku. Obecnie liczy 20 członków. Może poszczycić się takimi sukcesami, jak znalezienie szczątków bombowca B-17 pomiędzy Łąkocinami a Daniszynem, czy odnalezieniem zbiorowej mogiły niemieckich żołnierzy HitlerJugend w powiecie ostrowskim.
TD, fot. stowarzyszenie „Enigma”
Napisz komentarz
Komentarze