Wystawa powstaje. Mieszkańcy cały czas mogą dostarczać nowe eksponaty – zdjęcia, które zostaną zeskanowane lub pamiątki, które będą wystawione albo sfotografowane i dopiero pokazane. - Apelujemy o udział do osób prywatnych, ale też do instytucji - mówi prezes "Quatro" Beata Bartosz. - Liczymy, że w ten najbardziej możliwie obrazowy sposób ocalimy od zapomnienia wydarzenia i ludzi wywodzących się z tego miejsca. Naszą historią chcemy zarazić młode pokolenie i osiadłych tu przybyszy.
Pokazane zostaną m.in. zdjęcia i dokumenty związane z Powstaniem Wielkopolskim oraz pamiątki po Topolanach walczących w Armii Andersa. Przy sali sołectwo organizatorzy planują umieszczenie pamiątkowej tablicy. W pierwszym spotkaniu inicjującym przedsięwzięcie o Topoli Wielkiej opowiadała miejscowa historyk i pedagog Genowefa Świerczyk.
Projekt dofinansowano ze środków "Działaj Lokalnie" Stowarzyszenia „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Na miejsce ekspozycji wybrano jedną z najnowocześniejszych sal wiejskich w gminie Przygodzice, odnowionych dzięki dofinansowaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
AW, Materiały stowarzyszenia Quatro