Berlin - stolica Niemiec leży na terenie Brandenburgii, pozostając jednak odrębnym krajem związkowym. W tym roku mija ćwierć wieku od podpisania Polsko-Niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie i tyle samo od utworzenia Komitetu Wspierania Współpracy Polsko-Niemiecko-Francuskiej, znanego jako Trójkąt Weimarski. Rocznice są ważne, a jeszcze ważniejsza nieustająca potrzeba poznawania się i budowania dobrych relacji sąsiedzkich, których podstawą niewątpliwie jest bliższe poznanie artystów, lokalnych tradycji, przeszłości i aktualnej sytuacji społecznej regionu.
W ramach ósmej edycji Festiwalu Kultur Regionów Europy przygotowanego przez Dom Bretanii, tylko w Poznaniu i w Kaliszu, przez cztery dni można całkowicie bezpłatnie odkrywać zarówno aktualny Berlin, jak i sięgnąć do jego trudnej historii.
Film „Victoria”, reż. Sebastian Schipper, źródło: YouTube
Oglądając film „Victoria” w reżyserii Sebastiana Schippera zobaczymy prawdziwy Berlin nocą, natomiast dzięki „Oh, Boy” wyreżyserowanemu przez Jana Ole Gerstera, przemierzymy ulice największego niemieckiego miasta wraz z nieco niedojrzałym studentem o imieniu Nico.
Film „Oh Boy”, reż. Jan Ole Ferster, źródło: YouTube
W filmowej ofercie festiwalu znalazł się także obsypany nagrodami film Wima Wendersa „Niebo nad Berlinem”, który stał się paradokumentalnym obrazem miasta sprzed obalenia muru. Wydarzeniem artystycznym festiwalu będzie niewątpliwie występ wybitnego teatru wędrownego z Brandenburgii, Ton und Kirschen Wandertheater, który pokaże „Psie serce” według Michaiła Bułhakowa. Dla widzów, nieznających dobrze języka niemieckiego wyświetlane będą napisy w języku polskim. Liczba miejsc na widowni jest ograniczona, więc warto wcześniej w kasie CKiS pobrać darmową wejściówkę. Dzień później niemieccy aktorzy poprowadzą z kaliską młodzieżą warsztaty teatralne pod hasłem „Być szczęśliwym”.
Film „Niebo nad Berlinem”, reż. Wim Wenders, źródło: YouTube
Z wykładem „Berlin – zmagania miasta z pamięcią” przyjedzie dr Dominika Gortych z poznańskiego uniwersytetu. Opowie o wybranych fenomenach w przestrzeni miejskiej oraz w świadomości mieszkańców Berlina, takich jak zamek berliński, kamienie pamięci czy topografia terroru.
Festiwal dla grup zorganizowanych, np. szkolnych, proponuje seanse i spotkania poranne, a dla widzów indywidualnych, oczywiście, popołudniowe i wieczorne. Szczegółowy harmonogram znajdą Państwo na stronie CKiS (TUTAJ) i Domu Bretanii (TUTAJ), a nam pozostaje powtórzyć za organizatorem - Herzlich Wilkommen!
R. Kuciński, fot. org.
Napisz komentarz
Komentarze