Według Krajowego Centrum ds. AIDS, od 1985 r., kiedy to zaczęto prowadzić badania do 31 marca 2016 r. w Polsce zarejestrowano 20 252 zakażonych wirusem HIV. Co najmniej 6 156 osób zaraziło się w związku z zażywaniem narkotyków. Odnotowano 3 363 zachorowań na AIDS. 1 355 chorych zmarło.
W Kaliszu najwięcej przypadków HIV stwierdzono w roku 2011 (4 mężczyzn i 1 kobieta) oraz w 2014 (6 mężczyzn z HIV i 1 z AIDS). W tym roku wiadomo już o 4 przypadkach HIV i 1 chorym na AIDS. Wszyscy to panowie: pierwsi czterej z Kalisza, chory – z naszego powiatu. Również z danych ogólnopolskich wynika, że nosicielami wirusa HIV są głównie mężczyźni. Do zakażeń dochodzi u nich najczęściej w wieku 20-29 lat, a u kobiet w przedziale wiekowym 30-39 lat.
Co najmniej połowa zakażonych nie ma o tym pojęcia
Każdego roku statystyki powiększają się o ponad 1000 nowych przypadków HIV - tylko w roku ubiegłym o 1273 osób. Najczęstszą drogą zakażenia były kontakty homoseksualne mężczyzn (277 osób), kontakty heteroseksualne (90 osób) i zażywanie narkotyków ( 49 osób). Odnotowano 4 przypadki zakażenia matka - dziecko oraz 1 przypadek zakażenie jatrogennego (np. przez obniżanie odporności organizmu przy przeszczepach). Przy czym w stwierdzonych nowych zgłoszeniach 66,9% pacjentów nie podało prawdopodobnej drogi zakażenia (852 osoby).
Najwięcej zakażeń wirusem HIV w 2015 odnotowano w województwie śląskim (241), mazowieckim (218), dolnośląskim (132) oraz wielkopolskim (122). - To jednak wierzchołek góry lodowej – mówi Mariola Dwużnik, kierownik Sekcji Epidemiologii w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu. Szacuje się, że od 50 do 70 proc. zakażonych HIV Polaków nie ma o tym pojęcia. - Ci, którzy poddają się badaniu, czynią to z różnych powodów; część ma świadomość, że miała niebezpieczne zachowania, inni są kierowani przez lekarzy z różnych powodów. Badania robione są jednak anonimowo, dlatego nie wiemy, dlaczego się na nie zdecydowali i jaką drogą mogli się zarazić – dodaje Mariola Dwużnik.
Bezpłatne i anonimowe
Badanie na obecność wirusa HIV można wykonać w każdym momencie, w każdym laboratorium, przy czym jest ono płatne (30-40 zł).Darmowe badania wykonywane są w Poznaniu, ale koszt podróży czyni taki wyjazd nieopłacalnym. Tym bardziej warto skorzystać z akcji, która w listopadzie zostanie przeprowadzona w Kaliszu. – Będzie to okazja, by wykonać badania na miejscu i za darmo. Bardzo zabiegaliśmy o ten mobilny punkt i wreszcie się udało. Być może co roku uda się nam przeprowadzić taką akcję – ma nadzieję Mariola Dwużnik.
Badania przeprowadzane będą w sposób dyskretny i nie wymagają podawania żadnych danych personalnych. Organizatorzy akcji podkreślają, że wszyscy pracownicy Punktu Konsultacyjno – Diagnostycznego mają obowiązek zachowania w tajemnicy wszelkich wiadomości o pacjencie, zgodnie z ustawą o zawodzie lekarza, ustawą o zawodzie pielęgniarki, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej i ustawą o ochronie danych osobowych.
Badanie polega na pobraniu krwi od pacjenta i skierowaniu jej do współpracującego z Punktem laboratorium, w którym wykonywane są testy przesiewowe. Wyniki badań przekazywane są do doradcy – lekarza, który kontaktuje się z pacjentem i niezależnie od wyniku, zapewnia mu pełne poradnictwo okołotestowe.
Organizatorzy akcji podkreślają, że wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objecie kompleksową opieką medyczną i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia. Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia, a finansuje ją Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce".
Badania prowadzone będą w Centrum Medycznym KONSYLIUM, gabinet nr 3, przy ul. Podkowińskiego 2 w Kaliszu, wg harmonogramu:
10.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
18.XI.2016 r. (poniedziałek) - odbiór wyników
24.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
2.XII.2016 r. (poniedziałek) - odbiór wyników
8.XII.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
16.XII.2016 r. (poniedziałek) - odbiór wyników
MIK, dane statystyczne: Powiatowa Stacja sanitarno - Epidemiologiczna w Kaliszu, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze