Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dzieła posegregowane

Ponad 100 dziecięcych prac wykonanych z użyciem odpadów wpłynęło na konkurs plastyczny "Gmina Przygodzice, to EKO-OKOLICE". Dzięki temu dzieci uczyły się segregacji śmieci i jej znaczenia dla środowiska. Konkursowe prace można oglądać w Gminnym Ośrodku Kultury.
Dzieła posegregowane

W plastycznym współzawodnictwie uczestniczyły dzieci z przedszkoli i szkół gminy Przygodzice. Ich zadaniem było wykonanie prac z wykorzystaniem odpadów segregowanych. Maluchy wykonały ponad 100 śmieciowych dzieł. - Wierzę, że uczestnicy tego konkursu będą ambasadorami ekologicznych zachowań - mówił w czasie wręczania nagród nadleśniczy Adam Całka. - Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani tym, by nasza okolica i tereny Nadleśnictwa Antonin były czyste i wolne od odpadów. Serdecznie gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu. Osobiście spodobała mi się praca Blanki Wróblewskiej i jej przekaz, że jeśli kochasz dzieci, to nie pal śmieci. Powtórzę go moim sąsiadom.
Przy okazji konkursu podsumowano funkcjonowanie nowych przepisów związanych z segregacją śmieci. W ocenie Dariusza Krysia, sekretarza Urzędu Gminy w Przygodzicach, wprowadzona w 2011 r. ustawa o utrzymaniu czystości i porządku, wniosła wiele dobrych zmian, jednak same przepisy nie zmienią podejścia ludzi do tego tematu. - Obserwujemy to chociażby na przykładzie dzikich wysypisk, których liczba zmalała, problem jednak nadal występuje - mówił. Uważa on, że edukacja prowadzona nie tylko w szkole, ale także w domu może być impulsem do zmiany ludzkich przyzwyczajeń.


Zdaniem wójta Krzysztofa Rasiaka ważne jest każde przedsięwzięcie mogące wpłynąć na poprawę stanu środowiska. - Wszyscy musimy wyrażać troskę o przyrodę i działać dla zachowania tego dziedzictwa dla przyszłych pokoleń – uważa. Wójt podkreśla, że nie zawsze można dotrzeć do wyobraźni dorosłych, dlatego gmina stara się kształtować zachowania ekologiczne już u dzieci. Mimo funkcjonowania ustawy i Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZKOK-a) przy składowisku, zaśmiecanie lasów czy rowów jest nadal powszechnym problemem. Roczne wydatki gminy Przygodzice na sprzątanie śmieci pozostawionych w miejscach publicznych kształtują się na poziomie 10 tysięcy złotych. W analogicznym okresie Nadleśnictwo Antonin wydaje na sprzątanie śmieci w lasach dziesięć razy tyle. Osobnym utrapieniem jest spalania odpadów w przydomowych piecach.

Konkurs był realizowanym pod patronatem Wójta Krzysztofa Rasiaka, przy współpracy Zakładu Gospodarki i Oczyszczania „MZO” Ostrów Wielkopolski oraz Nadleśnictwa Antonin,

AW, Tomasz Wojtasiak, UG w Przygodzicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama