Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kibice Kolejorza kwestują

Kibice Lecha Pozna, harcerze i członkowie wielkopolskiej grupy rekonstrukcyjnej w replikach mundurów powstańców wielkopolskich kwestują przy jarocińskich cmentarzach. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na renowację grobów osób biorących udział w powstaniu wielkopolskim, w tym ks. kanonika Ignacego Ignacego Niedźwiedzińskiego, kapelana powstańców z Jarocina.
Kibice Kolejorza kwestują

Grób księdza Ignacego Niedźwiedzińskiego znajduje się na cmentarzu parafialnym. Kilka dni temu, na zlecenie gminy Jarocin, została odnowione tablica na mogile. Stowarzyszenie Kibiców Lecha Poznań już zadeklarowało, że ze zbiórki prowadzonej w Wielkopolsce przeznaczy pieniądze na pokrycie 30% kosztów prac renowacyjnych – informuje Urząd Miasta i Gminy w Jarocinie.

W przyszłym roku przypada setna rocznica rozpoczęcia przez ks. Ignacego Niedźwiedzińskiego posługi w Jarocinie. 1 kwietnia 1917 r. został pn proboszczem parafii pw. św. Marcina. W 1918 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną przygotowującą jarociniaków do zrywu niepodległościowego.  To na probostwie odbywały się tajne spotkania. W czasie Powstanie Wielkopolskiego był kapelanem jarocińskich powstańców. W okresie dwudziestolecia międzywojennego angażował się w działalność społeczną, patriotyczną, kulturalną i gospodarczą. Przez kilka tygodni pełnił nawet funkcję burmistrza Jarocina. Kiedy wybuchła II wojna światowa był wielokrotnie ostrzegany, że ze względu na swoje zaangażowanie w ruchy niepodległościowe i patriotyczne grozi mu aresztowanie i powinien się ukrywać. Ksiądz Ignacy Niedźwiedziński postanowił pozostać z parafianami. W październiku 1941 r. został zatrzymany i przewieziony do poznańskiej siedziby Gestapo, a następnie osadzony w Forcie VII w Poznaniu, obozie, które stało się miejscem kaźni wielu tysięcy Wielkopolan. Stamtąd trafił do obozu dla księży w Bojanowie, gdzie zmarł 31 grudnia 1941 r. Tam został pochowany. Po zakończeniu wojny, w listopadzie 1945 r. zwłoki kapłana przeniesiono do Jarocina. W uroczystościach pogrzebowych w listopadzie 1945 r. uczestniczyły tłumy jarociniaków.

Kwestujący już w poniedziałek pojawili się na cmentarzach parafialnych i komunalnym w Jarocinie. Dzisiaj zbiórka potrwa do 17.00. 1 listopada od 8.00 do 10.00. Razem z kibicami kwestować będą  harcerze i ubrani w repliki mundurów powstańców wielkopolskich członkowie grupy rekonstrukcyjnej "Jedność".

Oprócz odnowienia tablicy nagrobka ks. Niedźwiedzińskiego, gmina zleciła renowację  pomnika powstańców wielkopolskich ze zbiorową mogiłą na cmentarzu parafialnym, tablicy przy ul. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego upamiętniającej działalność Powiatowej Rady Ludowej, kierującej ruchem powstańczym w latach 1918 - 1919, płyty upamiętniającej poległych powstańców wielkopolskich z Ziemi Jarocińskiej znajdującej się obok wejścia głównego do urzędu miejskiego, a także  grobu Czesława Łukowskiego - burmistrza Jarocina w latach 1922 - 1924 na cmentarzu parafialnym. Gmina zleciła też opracowanie dokumentacji kompleksowego remontu pomnika powstańców wielkopolskich 1918/1919 znajdującego się na cmentarzu parafialnym. 

AW, UGiM w Jarocinie 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 21°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama