Zmiany mają pozwolić na bardziej elastyczną ocenę kandydatów na kierowców. Istnieje kilkanaście zachowań osoby egzaminującej, które do tej pory skutkowały natychmiastowym oblaniem egzaminu. Od 10 listopada jedną z takich sytuacji egzaminator może potraktować jako jeden z dopuszczalnych dwóch błędów. – Przykładowo – egzaminowany nie zatrzymał się przed znakiem STOP. Zwolnił, samochód wręcz się toczył, spojrzał w lewo, w prawo, nic nie jechało, nie ma żadnego zagrożenia bezpieczeństwa. Do tej pory egzaminator miał obowiązek w takiej sytuacji przerwać egzamin, bo przed znakiem STOP należy się bezwzględnie zatrzymać. Teraz może on nie przerywać egzaminu. Powie: błąd, jedziemy dalej i potraktuje to jako jeden z dopuszczalnych dwóch błędów – wyjaśnia nam Stanisław Piotrowski, dyrektor WORD w Kaliszu.
Zdawalność egzaminu praktycznego na kategorię B w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Kaliszu wynosi obecnie (dane z października 2016 roku) 35%. Od początku tego roku utrzymuje się na poziomie 34% i jest o 2,5% wyższa w porównaniu do 2015 roku.
Zachowania osoby egzaminowanej zagrażające bezpośrednio życiu i zdrowiu uczestników ruchu drogowego skutkujące przerwaniem egzaminu państwowego
Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego.
Omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym.
Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża osoba egzaminowana.
Niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego oznaczenia, lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności poruszania się w celu umożliwienia jej przejścia.
Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania lub włączania się do ruchu.
Niezastosowanie się do: sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kontroli ruchu drogowego.
Niezastosowanie się do znaków: „stop”, „zakaz wjazdu …”, „zakaz skręcania w lewo”, „zakaz skręcania w prawo”, „nakaz jazdy”.
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu: na skrzyżowaniu, pojazdom szynowym, rowerzystom, podczas zmiany pasa ruchu, w razie przecinania się poza skrzyżowaniem kierunków ruchu lub torów jazdy pojazdów poruszających się po tej samej drodze, podczas włączania się do ruchu, podczas cofania.
Naruszenie zakazu zawracania.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 20 km/h.
Nieupewnienie się o możliwości wyprzedzania.
14 Naruszenie zakazu wyprzedzania: 14.1 na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi, 14.2 przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, 14.3 na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi, 14.4 na skrzyżowaniach, 14.5 na przejazdach kolejowych i bezpośrednio przed nimi, 14.6 na przejazdach tramwajowych i bezpośrednio przed nimi.
Niezastosowanie się do znaku „zakaz wyprzedzania".
Wyprzedzanie z niewłaściwej strony.
Spowodowanie znacznego utrudnienia ruchu drogowego z powodu utraty panowania nad pojazdem.
AG, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze