Osoby zainteresowane wykonaniem badania najpierw rozmawiają z lekarzem i wypełniają specjalna ankietę. Później pobierana jest im krew, która trafia do laboratorium. – Oczywiście takie badanie jest anonimowe i bezpłatne – zapewnia Anna Napierała, p.o. Państwowego Powiatowego Inspektora w Kaliszu. – Wykonać je powinny osoby z tak zwanej grupy ryzyka, czyli te mające kontakt z narkotykami czy często zmieniające partnerów seksualnych.
Wyniki badań trafiają do lekarza – konsultanta, który kontaktuje się z pacjentem i niezależnie od wyniku, zapewnia mu pełne poradnictwo okołotestowe.- Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objęcie kompleksową opieką medyczną i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia – mówi Elżbieta Wojtyła z Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu.
Akcję organizuje Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia, a jest ona finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce". Dlatego udział w niej jest bezpłatny. Badania na HIV lub AIDS można wykonać w każdym momencie w Punkcie Konsultacyjno - Diagnostycznym w Poznaniu lub laboratorium, ale wtedy jest ono płatne.
W tym roku w Kaliszu odnotowano 4 nowe przypadki zakażenia wirusem HIV i 1 przypadek zachorowania na AIDS.
Badania w kierunku zakażenia wirusem HIV prowadzone będą w Centrum Medycznym KONSYLIUM, gabinet nr 3, przy ul. Podkowińskiego 2 w Kaliszu, wg harmonogramu:
10.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
18.XI.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
24.XI.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
2.XII.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
8.XII.2016 r. (czwartek) - pobranie krwi
16.XII.2016 r. (piątek) - odbiór wyników
AW, fot. pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze