Żywność, środki czystości, chemia gospodarcza, odzież, opał, sprzęt AGD – te rzeczy najczęściej składają się na „Szlachetną paczkę”. Ale zdarzają się potrzeby, które nie przyjmują namacalnych kształtów. Tym również sprostali wolontariusze i darczyńcy. - Jest dziewczyna, 19 lat, która sama zaczyna swoje dorosłe życie. Kończy technikum. Jest osobą niedosłyszącą i marzyła o kursie fryzjerstwa. Darczyńca postanowił jej to sponsorować, żeby mogła się dalej kształcić. Dziewczyna pochodzi z trudnej rodziny, w której ojciec jest alkoholikiem, mama nie żyje. Jest zdana sama na siebie, mieszka w Kaliszu w internacie i ta paczka jest dla niej startem w nowe życie – mówi Krzysztof Dominikowski, lider Szlachetnej Paczki w Kaliszu. - W tym roku remontujemy również kuchnię dla osoby, która jeździ na wózku inwalidzkim. Ze względu na to, że swoje warunki finansowe ma bardzo trudne, znalazła się firma, która od A do Z przeprowadzi remont. Jest to piękny dar dla tej rodziny – dodaje Urszula Barabasz, wolontariuszka Szlachetnej Paczki.
Urszula Barabasz, wolontariuszka i Krzysztof Dominikowski, lider Szlachetnej Paczki w Kaliszu
W tym roku średni koszt przygotowania paczki dla jednej rodziny wyniósł 2-3 tysiące złotych. Wartość najdroższej paczki to 6 tysięcy złotych. Koszty nie są zatem małe, dlatego większość darczyńców to grupy osób, firmy, szkoły, uczelnie, stowarzyszenia. Jednym z podmiotów, które włączyły się w przygotowanie Szlachetnej Paczki jest Niepubliczne Przedszkole Jacka i Agatki w Kaliszu. - Wybraliśmy rodzinę wielodzietną, z trójką dzieci, gdzie 4-letni chłopiec jest chory na białaczkę. Rodzina prosiła o takie zwykłe rzeczy jak żywność, chemia gospodarcza, potrzebowali również komody do trzymania ubrań dla dzieci. W przedszkolu były wystawione pojemniki na żywność, na chemię gospodarczą, opis tej rodziny był wywieszony na gazetce. Produkty przynosili rodzice, dzieci, nasz personel. A ja to koordynowałam, żeby prezenty się nie powielały – mówi Elżbieta Kłosińska, nauczycielka.
Dzięki zaangażowaniu i wrażliwości wielu osób w zaledwie 10 dni każda potrzebująca rodzina odnalazła swojego darczyńcę. A chętnych, by pomóc, było więcej niż oczekujących wsparcia. Teraz 59 rodzin z Kalisza może spokojnie przygotować się do Świąt. Czy Szlachetna Paczka stanie się dla nich motywacją do walki o lepsze jutro? Taka jest główna idea tej akcji. Na pewno umocni w nich wiarę, że nie są sami w trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli.
SZLACHETNA PACZKA to projekt Stowarzyszenia WIOSNA, który w wyjątkowy sposób inspiruje ludzi do stawania się kimś więcej, do wygrywania swojego życia. To wizja nowego kraju, w którym podziały między bogatymi a biednymi zostają zniesione. Co roku podczas akcji powstaje Raport o biedzie oparty na tysiącach spotkań z potrzebującymi osobami i rodzinami. W Raporcie znalazło się 21 prawdziwych historii, które ilustrują, kim są potrzebujący. Przeczytasz go TUTAJ
AG, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze