Z danych statystycznych wynika, że nie tylko w Polsce, ale również na świecie, najczęściej dochodzi do zakażenia wirusem HIV podczas wakacji, w noc sylwestrową i właśnie w Walentynki. Dlatego też, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Kaliszu przekonuje, że Dzień Zakochanych, to dobry moment by zrobić badania. Mało romantyczne? Ale z pewnością pokazujące, że troszczymy się o zdrowie naszego "Walentego" i swoje. Nie powinien być to test wierności partnera, czy partnerki, ale standardowy element budowania poczucia bezpieczeństwa w związku – przekonuje Elżbieta Wojtyła z SANEPID- u. - Wierzymy, że wspólnie uda nam się skutecznie zachęcić do testowania i tym samym promowania prozdrowotnych zachowań. - dodaje Wojtyła.
W Polsce jest 30 miejsc konsultacyjno – diagnostycznych, w których można wykonać badania (wykaz do pobrania pod artykułem).
W ubiegłym roku pracownicy mobilnego laboratorium z Poznania pojawili się kilka razy w Kaliszu. Z możliwości badania skorzystały 52 osoby. Wszystkie były zdrowe. Akcję organizowała Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia, a była ona finansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce".
W Kaliszu mieszka 40 nosicieli wirusa HIV. Według danych Polskiego Związku Higieny , Oddział Epidemiologii WSSE w Poznaniu, od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 2016r. stwierdzono:
• zakażenie HIV u 21 052 osób;
•zachorowania na AIDS 3 431 osób;
•zmarło 1 355 osób.
Dane epidemiologiczne dla województwa wielkopolskiego:
w 2016r. zanotowano:
- 139 nowych zakażeń (w tym 6 kobiet),
- 6 zachorowań AIDS,
- 1 zgon.
Struktura wiekowa:
15 – 19 lat - 3 osoby
20 - 29 lat - 37 osób
30 - 39 lat - 43 osoby
40 - 49 lat - 11 osób
50 - 59 lat - 12 osób
powyżej 60 lat - 1 osoba
brak danych – 32 osoby
AW, PSSE w Kaliszu, pixabay.com
Napisz komentarz
Komentarze