Liczenie zawsze odbywa się w nocy, kiedy bezdomni zjawiają się w miejscach schronienia. Najczęściej w pustostanach, opuszczonych domach, kamienicach czy starych fabrykach. W Kaliszu strażnicy wytypowali 11 miejsc, w których bezdomni urządzili sobie dzikie noclegownie. – W ostatnim czasie mieliśmy też bezdomnego, który w ciągu dnia chodził od apteki do apteki. Był też taki, który schronienia szukał w szpitalu. Oczywiście, oprócz pustostanów, chcą przetrwać mrozy na klatkach schodowych, piwnicach lub strychach – mówi Dariusz Hybś, komendant Straży Miejskiej Kalisza. – O takich osobach informują nas mieszkańcy bloków czy kamienic.
Z danych straży miejskiej wynika, że w Kaliszu przebywa obecnie 80 bezdomnych. W trakcie liczenia mundurowi odnotowali 4 nowe osoby, które do tej pory nie były znane służbom. W większości to mężczyźni. Kobiety zdarzają się sporadycznie. Ci mieszkający "na ulicy” nie chcą pomocy i zazwyczaj domawiają przewiezienia do placówek, w których otrzymają schronienie w zamian za abstynencję.
Podobna akcja miała miejsce w Ostrowie Wielkopolskim. - W przedsięwzięciu udział wzięło 5 zespołów, w których skład wchodzili: policjant, strażnik miejski, pracownik socjalny, pracownik Straży Ochrony Kolei. W trakcie spotkania poprzedzającego kontrole wszystkich służb, wyznaczono miejsca przebywania osób bezdomnych – informuje Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej straży miejskiej.
Zespoły skontrolowały 12 wytypowanych wcześniej punktów na terenie osiedli: Wenecja, Jana Pawła II, Odolanowskie, Parcele Zacharzewskie, Powstańców Wielkopolskich. W wyniku przeprowadzonego badania w terenie, ujawniono 8 osób bezdomnych. Wszystkim zaproponowano przetransportowanie do noclegowni, jednak nie wszyscy z tej propozycji skorzystali.
Inicjatorem ogólnopolskiego badania liczby bezdomnych jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - Informacje zebrane w wyniku badania pozwolą na określenie skali bezdomności w Polsce. W poszczególnych gminach będą wykorzystane do kreowania lokalnej polityki społecznej w zakresie problematyki bezdomności – dodaje Grzegorz Szyszka.
Koordynatorem liczenia w Kaliszu był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W Ostrowie Wielkopolskim Wydział Spraw Społecznych tamtejszego Urzędu Miejskiego.
AW, Artur Kołaciński, Biuro Prasowe UM
Napisz komentarz
Komentarze