Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Tych imion nie nadawaj swoim dzieciom!

Eutanazja, Kurtyzana , Belzebub czy Lucyfer – takie imiona są dla dzieci krzywdzące i nie należy ich nadawać, apeluje Rada Języka Polskiego, która ogłosiła listę 69 imion niezalecanych dla dzieci narodowości polskiej. Co radzi rodzicom, którzy jednak stawiają na oryginalność? A takich nie brakuje również w naszym mieście.
Tych imion nie nadawaj swoim dzieciom!

Jedni kierują się modą i zupełnie im nie przeszkadza, że kolejny rok z rzędu na świat przychodzą licznie Hanie, Leny czy Antki. Inni nie chcą, by ich dzieci były „jednymi z wielu”. W ubiegłym roku w Kaliszu urodziły się m.in.: Gaja, Fara i Inga, Teodor, Władysław i Roch, a rok wcześniej - Lea, Analena i Geralt, Maks, Brajan i Angelo. – Te imiona mieszczą się jednak w standardach. Nie przypominam sobie sytuacji, abyśmy musieli odmówić rodzicom zarejestrowania jakiegoś imienia – mówi Ewa Korach, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Kaliszu. A kierownik USC może to uczynić w przypadku wyboru dla dziecka „więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka”. - Zdarza się, że wpisujemy imiona obcojęzyczne, głównie anglojęzyczne lub arabskie, ale dotyczą aktów urodzenia sporządzonych za granicą. Wówczas nie mamy na to żadnego wpływu – dodaje Ewa Korach.

Imię jak proszek do prania

Od dawna nie ma również przypadku zmiany imienia dziecka; rodzice mogą to uczynić w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Urzędnicy wspominają jedynie przypadek małego Ariela, który w dobie popularności proszku do prania o tej samej nazwie był wyśmiewany przez rówieśników. Rodzice zlitowali się w końcu nad jego losem.  – W tej chwili nie zmieniają, a raczej dokładają drugie imię. Niedawno mieliśmy dwa takie przypadki: u dziewczynki i u chłopca, któremu rodzice dołożyli imię po ojcu – mówi Ewa Korach.

Jan, a nie John

Jak zauważa rada Języka Polskiego Urzędy Stanu Cywilnego w Polsce napotykają jednak na poważne problemy wynikające z chęci rodziców nadania dziecku imienia niezwykłego, bądź to pochodnego od wyrazu pospolitego, bądź też w postaci obcej, nie przyswojonego. Świadczą o tym liczne pytania kierowane do Komitetu Językoznawstwa, Instytutu Języka Polskiego PAN i polonistycznych instytutów uniwersyteckich. Dlatego Rada wydała w tej sprawie stosowne zalecenia. Na przykład: aby dzieci nazywać Jan, a nie John lub Johann; Katarzyna, nie Catherine; Klara, nie łacińskie Clara ani włoskie Chiara; Małgorzata, nie Margareta; Marcin, nie Martin czy Piotr, nie Peter itp. Należy używać pisowni ks, a nie x, np. Aleksandra, Ksenia, Ksymena, a na końcu wyrazu, np. Aleks, Aleksa, Aleksowi... nie: Alexandra, Xenia, Xymena, Alex. Podobnie jeśli chodzi o literę w, nie v, a więc np. Wirginia czy Wioleta.

Wiesław tak, Wiesiek nie

Według zaleceń Rady nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie, jak np.: Jaś, Kasia, Lonia, Wiesiek. Przy nadawaniu nowych imion, na które moda często szybko przemija i które mogą nie wejść do zbioru polskich imion, Rada zaleca stosowanie obcej oryginalnej pisowni, np. Dustin, Jessica, a nie Dastin, Dżesika. Podkreśla, by bezwzględnie unikać nadawania imion budzących ujemne skojarzenia (mówi o tym ustawa), np. Belzebub, Kurtyzana czy Lucyfer.

 

Nadawanie tych imiona odradza Rada Języka Polskiego:

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan,

Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian,

Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia,

Dajana,

Emaus, Ewan,

Herrada,

Jaila, Joshua, Julka,

Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie,

Lester, Lilith, Lorina,

Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena,

Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie),

Ole, Opieniek,

Pacyfik, Pakita, Poziomka,

Radek, Rener, Ricardo,

Sofia,

Tea, Teonika, Tonia, Tupak,

Una, Unka,

Veronika,Victoria, Violeta i Violetta,

Wilga, Wilk, William,

Xymena.

MIK, fot. pixabay.com


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 27°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1009 hPa
Wiatr: 20 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Pożyczka pod zastaw nieruchomości na 10 lat Koniec z brakiem pieniędzy! Nasza pożyczka hipoteczna dla firm i rolników to innowacyjne rozwiązanie, które gwarantuje sukces każdemu przedsiębiorcy. Oszczędzisz wiele energii, czasu i osiągniesz, to o czym wszyscy marzą – realizację potrzeb Twojej firmy i niezależność finansową. Wystarczy, że rozpoczniesz z nami współpracę. Już dzisiaj dołącz do firm i gospodarstw rolnych, które zrealizowały swoje marzenia. Sprawdź teraz! Czynniki wyróżniające naszą ofertę: 1. zabezpieczenie tylko na hipotece (wpis w dziale IV księgi wieczystej, tak jak w banku) 2. najniższy koszt umowy od 28% rocznie 3. najszybszy czas realizacji i wypłaty 4. pomoc w przygotowaniu dokumentów na każdym etapie współpracy 5. elastyczność oferty w zakresie warunków spłaty 6. jasne warunki umowy bez „gwiazdek i drobnego druku” 7. żadnych ukrytych kosztów 8. szeroki przedział kwotowy ( od 50.000 zł do 2.000.000 zł) Dodatkowe korzyści dla Państwa wynikające z podjętej współpracy: 1. Specjalizujemy się w procesach restrukturyzacji i oddłużaniu nieruchomości 2. Na życzenie klienta dokonujemy szybkiego zakupu nieruchomości 3. Na życzenie klienta pokryjemy koszt umowy notarialnej 4. Nie weryfikujemy Państwa baz w BIK, BIG, KRD, ERIF i innych 5. Akceptujemy/spłacamy zajęcia komornicze, hipoteki i prywatne zobowiązania 6. Wszyscy nasi klienci otrzymują bezpłatne konsultacje i pomoc prawną 7. Każdego klienta traktujemy indywidualnie i z należytą starannością Nasze pożyczki hipoteczne oferujemy pod następujące zabezpieczenia: Grunty rolne, grunty komercyjne, działki deweloperskie, działki budowlane, lokale mieszkalne, domy mieszkalne, kamienice mieszkalne, biurowce, obiekty magazynowe, obiekty sportowe, obiekty uzdrowiskowe, hotele, motele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe, zakłady usługowe oraz zakłady produkcyjne, pojazdy użytkowe i rolnicze posiadające dowód rejestracyjny. Kontakt: Tel. 577-873-616, email: [email protected] Więcej informacji na stronie: https://podhipoteke24.pl/