Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Premiera „Psalmów Józefa” ZDJĘCIA

Koncertowa premiera „Psalmów Józefa” wydanych przez Fundację „Abba Pater” odbyła się w sobotę, 25 marca, w auli WPA UAM w Kaliszu. Piosenki ze słowami Moniki Maśnik i muzyką Jakuba Tomalaka wykonują m.in. Marzena Ugorna, Patrycja Kliber, Krzysztof Antkowiak i Michał Szyc. Radosny koncert stał się jednym z punktów obchodów 25-lecia diecezji kaliskiej.
Premiera „Psalmów Józefa” ZDJĘCIA

Płyta „Psalmy Józefa” to 12 piosenek obrazujących codzienność świętego Józefa i pokazujących go jako wspaniałego męża i ojca, ale też utworów opowiadających o codziennych spotkaniach, miłości odwadze i marzeniach. Projektem takiego muzycznego  wydawnictwa kompozytor Jakub Tomalak nosił w sobie od dawna, bowiem św. Józef ma dla niego szczególne znaczenie.

 „Jestem jednym z wielu fanów na całym świecie św. Józefa. To wielki patron dla mężczyzn, dla ojców rodzin” – powiedział muzyk. „Jest opiekunem rodziny i pomaga nawet w codziennych, życiowych błahostkach, a także w najważniejszych momentach, w których i mnie pomagał”.

Św. Józef to trudny patron dla mężczyzn. Niby normalny człowiek, mąż i ojciec, ale też niedościgniony wzór uczciwości, sprawiedliwości, pracowitości i odpowiedzialności za los swojej rodziny. Autorka tekstów, Monika Maśnik, starała się zatem znaleźć pomost pomiędzy nim a współczesnymi ludźmi.

 „Chociaż jest jednym z większych świętych Kościoła, był człowiekiem takim samy jak my” – powiedziała. „Miał tyle sił, co my. Miał też różne zmartwienia. Miał też radości. Był całkiem podobny do nas”.

Jakub Tomalak do współpracy zaprosił wokalistów, którzy chętnie również poprzez śpiew dają wyraz swojej wierze. „Psalmy Józefa” wykonują zatem m.in. Marzena Ugorna, Patrycja Kliber, Krzysztof Antkowiaka i Michał Szyc. Ich premierowa prezentacja była zatem okazją nie tylko do posłuchania i zakupu płyty, ale także zdobycia autografów wszystkich wykonawców.

Na co dzień krążek można kupić na stronie Fundacji Abba Pater, która jest jej wydawcą – fundacji, która w swej działalności jednoczy wspieranie potrzebujących z umuzykalnieniem. Jej członkowie wpadli na pomysł, aby premierę płyty wpisać w obchody ćwierćwiecza diecezji kaliskiej. Jej ordynariusz chętnie się zgodził, wszak Józef jest patronem diecezji. Podczas koncertu biskup Edward Janiak przyznał, że i on sam zawdzięcza wiele Józefowi, nie tylko jako dostojnik kościoła. Sam będąc chorym na raka prosił go o pomoc.

„Wtedy, kiedy jest się zdrowym, człowiek modli się za innych i uważa, że to jest naturalne, ale jak go spotka osobiste doświadczenie, to nawet nie miałem modlitwy ani dziękczynnej, ani prośby o zdrowia. Wtedy nie ukrywam powiedziałem: Święty Józefie, jeśli dasz mi szansę… Sporo mu obiecałem” – mówił z uśmiechem ksiądz biskup.

Główne uroczystości dziękczynienia za 25 lat diecezji kaliskiej zaplanowano na 3 czerwca, w przeddzień 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. W Sanktuarium św. Józefa odbędzie się wówczas uroczysta msza koncelebrowana przez kardynała Stanisława Dziwisza.

R. Kuciński, zdj. Wojciech Neubauer

 

HISTORIA DIECEZJI KALISKIEJ

Diecezja kaliska utworzona została na mocy postanowień bulli Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z 25 marca 1992 roku. W jej skład weszły obszary wydzielone z trzech archidiecezji (gnieźnieńskiej, poznańskiej i wrocławskiej) oraz z trzech diecezji (częstochowskiej, opolskiej i włocławskiej). Pod względem administracyjnym włączona jest – jako diecezja sufragalna – w skład Poznańskiej Prowincji Kościelnej (Metropolii Poznańskiej). Swoim zasięgiem obejmuje obszar o powierzchni 10.880 km2  i w chwili powstania liczyła 751.500 wiernych wyznania rzymsko-katolickiego. Obecnie liczy 758.500 wiernych. Większość jej terytorium stanowią tereny wiejskie, a głównymi ośrodkami miejskimi są: Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Jarocin, Kępno, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Odolanów, Ostrzeszów, Pleszew, Syców i Wieruszów.

Stolicą diecezji jest Kalisz – największe miasto w południowo-wschodniej Wielkopolsce, o bogatych tradycjach kościelnych i z niezwykłym miejscem, jakim jest Sanktuarium św. Józefa, sięgające swymi początkami XVII wieku. Katedrą jest kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu, który swoją historią sięga czasów lokacji miasta z 1257 roku. Konkatedrą ustanowiony został kościół pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wielkopolskim, zbudowany w latach 1904-1907.  Patronem diecezji jest Święty Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Dziewicy, Opiekun Zbawiciela.

Pierwszym Ordynariuszem diecezji kaliskiej ustanowiony został bp Stanisław Napierała – biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej, którego Ingres do kaliskiej Katedry miał miejsce 12 kwietnia 1992 roku. W dniu 4 kwietnia 1995 r. Ojciec Święty Jan Paweł II biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej mianował ks. dra Teofila Wilskiego, którego konsekracja odbyła się 8 maja 1995 r. w kościele katedralnym w Kaliszu. Drugim Ordynariuszem diecezji kaliskiej mianowany został przez papieża Benedykta XVI w dniu 21 lipca 2012 r. bp Edward Janiak – biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej, który Ingres do Katedry odbył 12 września 2012 roku. Natomiast 5 lipca 2014 r. Ojciec Święty Franciszek biskupem pomocniczym diecezji kalskiej ustanowił o. dra Łukasza Buzuna, który sakrę biskupią przyjął na Jasnej Górze w dniu 16 sierpnia 2014 roku.

W 1992 r. w diecezji istniały 24 dekanaty – błaszkowski, bolesławiecki, braliński, czermiński, jarociński, kaliski pierwszy i drugi, kępiński, koźminkowski, koźmiński, krotoszyński, lututowski, odolanowski, ołobocki, ostrowski pierwszy i drugi, ostrzeszowski, pleszewski, stawiszyński, sycowski, twardogórski, wieruszowski, wołczyński i złoczewski. W wyniku reorganizacji struktury dekanalnej przeprowadzonej 16 września 1996 r. w celu lepszego jej dostosowania do potrzeb duszpasterskich liczba dekanatów wzrosła do 33. Utworzono wtedy dekanaty: dobrzycki, gołuchowski, grabowski, mikstacki, opatówecki, raszkowski, trzcinicki, zdunowski i żerkowski.

W chwili utworzenia diecezji w 1992 r. liczba kapłanów pracujących w 258 parafiach wynosiła 474 księży (w tym: 405 diecezjalnych oraz 69 zakonnych.). W późniejszych latach powstało 26 nowych parafii i ich liczba wynosi obecnie 283. Posługuje w nich łącznie ponad 600 księży (w tym: 530 diecezjalnych i 80 zakonnych). Na terenie diecezji kaliskiej znajdują się 23 domy i klasztory 10 zakonów i zgromadzeń męskich oraz 52 domy i klasztory 28 zakonów i zgromadzeń żeńskich. Istnieją także liczne sanktuaria. Oprócz znanego na całym świecie kaliskiego Sanktuarium św. Józefa, w diecezji jest także 11 sanktuariów maryjnych posiadających ukoronowane wizerunki Matki Bożej (Chełmce, Golina, Kalisz-Niedźwiady, Kotłów, Lutogniew, Lutynia, Pólko koło Bralina, Skalmierzyce, Tursko, Twardogóra i Żegocin) oraz inne miejsca kultu: Miłosierdzia Bożego (Kalisz i Ostrów Wielkopolski), Serca Jezusa Miłosiernego (Kalisz), Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego (Wieruszów), Matki Bożej (Sadowie i Wodziczna), św. Wojciecha (Cieszęcin), św. Idziego (Mikorzyn) i św. Rocha (Mikstat).

Siedziba Kurii Diecezjalnej mieści się przy ul. Widok, w budynku zbudowanym w latach 1998-2000, w którym znajdują się pomieszczenia wszystkich urzędów i wydziałów Kurii oraz Sądu Biskupiego, a także redakcji Dwutygodnika Diecezjalnego „Opiekun” i Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. Obok niego znajduje się rezydencja Biskupa Kaliskiego. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Kaliskiej usytuowane jest przy ul. Złotej. Zostało ono wzniesione w latach 1994-1998 i obecnie funkcjonuje jako sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W budynku Wyższego Seminarium Duchownego mieści się także Centrum Józefologiczne oraz Muzeum Diecezji Kaliskiej i rozgłośnia Diecezjalnego Radia „Rodzina”.

Najważniejszym wydarzeniem w ciągu pierwszego ćwierćwiecza istnienia diecezji kaliskiej była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II, który gościł w jej stolicy w dniu 4 czerwca 1997 roku. W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od 2002 r. odbywają się ogólnopolskie obchody Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, a od czerwca 2004 r. comiesięczne, pierwszoczwartkowe, ogólnopolskie czuwania modlitewne w intencji rodzin i obrony życia, transmitowane przez Radio „Maryja” i Telewizję „Trwam”. Od stycznia 2016 r. wszystkie ważne wydarzenia mające miejsce w diecezji kaliskiej transmitowane są na bieżąco przez Telewizję Internetową Diecezji Kaliskiej Dom Józefa.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 0°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1007 hPa
Wiatr: 17 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: Ha ha HalskiTreść komentarza: Darmowe? Chyba w parku miejskim, albo pod mostem na Warszawskiej...Data dodania komentarza: 22.11.2024, 20:22Źródło komentarza: Tego jeszcze u nas nie było DARMOWE SPOTKANIE W KALISZUAutor komentarza: kkkkTreść komentarza: Bloki wybudowane przez KSM w Kaliszu w latach siedemdziesiątych miały taki wynalazek. Od środka klamka a na zewnątrz tylko gałka do zatrzaśnięcia drzwi za sobą przy wyjściu z mieszkania. Córka sąsiadów często zatrzaskiwała drzwi i przychodziła do mieszkania moich rodziców by przez balkon który był obok wejść do swojego domu.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:29Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: 15 minut temu komentarz miał jedną zieloną i jedną czerwoną łapkę,"życie" gratuluję inwencji oraz oszustwa!Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:26Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!Autor komentarza: klaTreść komentarza: Skoro policja stwierdziła,że wszystko jest w porządku to rozpatrywanie zdarzenia pod kątem wyjścia matki i pozostawienia samego malucha jest bezcelowe.Mogła wyjść z mieszkania aby list od listonosza odebrać,posprzątać klatkę schodową na swojej kondygnacji,oddać sąsiadce pożyczony cukier,a nawet nagły przeciąg mógł drzwi zatrzasnąć.Błędem jest stosowanie przy małym dziecku zatrzaskowego zamka.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 17:00Źródło komentarza: Zatrzaśnięte drzwi, a w środku małe dziecko. Matka nie mogła dostać się do malucha!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer) WSK "PZL-KALISZ" S.A. zatrudni pracownika na stanowisko: OPERATOR MASZYN (tokarz, szlifierz, frezer). Do zadań pracownika będzie należeć: Realizacja zadań zgodnie z dokumentacją techniczną Obsługa obrabiarek skrawających Kontrola detali przy użyciu narzędzi pomiarowych Przestrzeganie procedur jakościowych i zasad BHP Od kandydatów oczekujemy: Wykształcenie techniczne Umiejętność pracy z dokumentacją techniczną Praktyczna znajomość przyrządów i metod pomiarowych Znajomość podstaw obróbki skrawaniem Mile widziane doświadczenie na podobnym stanowisku Nastawienie na wysoką jakość pracy Gotowość do pracy zmianowej Rodzaj umowy o pracę: umowa o pracę Miejsce pracy: Kalisz W zamian oferujemy: Wdrożenie do pracy Stabilne zatrudnienie na podstawie umowy o pracę Długoterminowe perspektywy Satysfakcjonującą pracę w przyjaznej atmosferze Pakiet socjalny Aplikację można składać osobiście w siedzibie firmy: WSK "PZL-KALISZ" S.A. ul. Częstochowska 140, 62-800 Kalisz lub przesłać na e-mail: [email protected] W aplikacji prosimy o umieszczenie klauzuli: Na podstawie art. 7 ust. 1 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Oz. Urz. UE.L Nr 119, str. 1), dalej "ROOD": oświadczam, iż wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego"PZL-KALISZ" S.A. z siedzibą w Kaliszu (62-800) przy ul. Częstochowskiej 140, zwaną dalej WSK "PZL-KALISZ" S.A., moich danych osobowych zawartych w aplikacji w celu rekrutacji na stanowisko: PRACOWNIK PRODUKCYJNY Informacja dla kandydatów do pracy w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-KALISZ" S.A. znajduje się pod adresem Polityka RODO ( wsk.kalisz.pl ) Zastrzegamy sobie możliwość kontaktu tylko z wybranymi kandydatami.
Reklama