Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 20:15
Reklama
Reklama
Reklama

Prokurator zaskarżył decyzję sądu w sprawie pijanego wójta

Prokuratura Rejonowa w Kaliszu zaskarżyła postanowienie sądu o umorzeniu postępowania wobec wójta Żelazkowa, który udzielał ślubu w stanie nietrzeźwości. Sąd umorzył sprawę, bo doszło do pojednania między Sylwiuszem Jakubowskim a małżeństwem, któremu udzielał ślubu. Prokuratura twierdzi, że w tym przypadku nie było podstaw do umorzenia postępowania.
Prokurator zaskarżył decyzję sądu w sprawie pijanego wójta

Prokurator zarzuca wójtowi Jakubowskiemu, że on jako funkcjonariusz publiczny podczas czynności prawnej zawarcia związku małżeńskiego w listopadzie 2015 roku, nie dopełnił obowiązków w zakresie procedury i formy ceremonii. - W ten sposób, że prowadził w/w uroczystość w stanie nietrzeźwości nie mniejszym niż 2,4 promila alkoholu we krwi czym działał na szkodę pokrzywdzonych, naruszając ich prawo do uroczystego i godnego zawarcia związku małżeńskiego oraz interesu publicznego narażając na uszczerbek zaufanie społeczne co do godności i powagi funkcjonariusza publicznego. – czytamy w komunikacie prokuratury. Za ten czyn grozi do 3 lat więzienia. 

Na początku marca między Jakubowskim a małżeństwem doszło jednak do pojednania. - Pokrzywdzeni złożyli wniosek o umorzenie postępowania, składając oświadczenie, że doszło do pojednania z oskarżonym, który zadośćuczynił wyrządzonej im krzywdzie – mówiła wówczas Elżbieta Kwaśniewska, prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu. -  Wniosek, który został złożony przez pokrzywdzonych zawiera o oświadczenie, że doszło do pojednania z oskarżonym i informację, że zadośćuczynił wyrządzonej im krzywdzie bez podania sposobu tego zadośćuczynienia. -

Sąd uwzględnił porozumienie i umorzył postępowanie.  -  Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodził się Prokurator, który zaskarżył do Sądu Okręgowego powyższe postanowienie wskazując na prawną niedopuszczalność zastosowania instytucji z art. 59a k.k., a także podnosząc mające wpływ na treść wydanego postanowienia naruszenia przepisów procedury karnej.  – informuje Prokuratura Rejonowa w Kaliszu.

Termin rozpoznania zażalenia nie został na chwilę obecną wyznaczony. 

Całe zdarzenie miało miejsce w listopadzie 2015 roku. Szok przeżyli nie tylko narzeczeni, którzy zobaczyli, że mający udzielić im ślubu wójt zatacza się, bełkocze i myli ich imiona, a do tego zapomniał obrączek. Równie zdziwieni byli goście, do tego stopnia, że jeden z zaproszonych na uroczystość weselników zawiadomił policję. Wójt odmówił badania alkomatem, dlatego trafił do szpitala i tam przeprowadzono badania. Okazało się, że ma ponad 2 promile alkoholu we krwi. Sprawą zajęła się prokuratura, która teraz ma możliwość odwołania się od dzisiejszej decyzji sądu.

MS, fot. archiwum


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
pochmurnie

Temperatura: 18°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 6 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama