Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Andrzej Grzyb najbardziej wpływowym polskim posłem w Komisji Środowiska PE

Andrzej Grzyb jest najbardziej wpływowym Polakiem w Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego. Raport opracował portal votewatch.eu, który wziął pod uwagę m.in. ostatnie osiągnięcia deputowanego z Wielkopolski związane z dyrektywą MCP. Andrzej Grzyb opracował i negocjował ostateczne stanowisko PE dotyczące redukcji niektórych zanieczyszczeń ze średnich obiektów spalania energetycznego. Dzięki prowadzonym przez niego rozmowom z Radą UE i Komisją Europejską udało się stworzyć przepisy, które wpłyną na poprawę środowiska, a równocześnie nie będą generować dodatkowych kosztów dostawcom i odbiorcom ciepła.
Andrzej Grzyb najbardziej wpływowym polskim posłem w Komisji Środowiska PE

Portal votewatch.eu opracowuje swoje raporty na podstawie danych publikowanych przez Parlament Europejski dotyczących prac nad dyrektywami i pracach legislacyjnych. - Algorytm używany do analizy danych został opracowany przy pomocy ponad 200 ekspertów w sprawach UE, którzy zaproponowali kryteria i ważyli ich znaczenie. Dostosowaliśmy je do specyfiki obszaru objętego kontrolą – informuje votewatch.eu. - Kwestie związane z ochroną środowiska są jednymi z najważniejszych  dla światowych liderów i dla mieszkańców UE. Politycy, którzy chcą należeć do czołówki i mieć wpływ na kształt przyszłego świata powinni wsłuchiwać się w tendencje dotyczące ochrony środowiska a wypowiadane w Parlamencie Europejskim.

Regulacje zawarte w dyrektywie opracowanej przez Andrzeja Grzyba dotyczą około 150 tysięcy "średnich obiektów energetycznego spalania" stosowanych do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania i chłodzenia dużych budynków mieszkalnych czy dostarczania ciepła lub pary w procesach przemysłowych. Instalacje są też źródłem emisji dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów, które zanieczyszczają powietrze i szkodzą naszemu zdrowiu. Nowe przepisy, których autorem jest Andrzej Grzyb i które zostały wzięte pod uwagę w raporcie votewatch.eu, umożliwią walkę o poprawę stanu środowiska przy równoczesnym spełnieniu oczekiwań przedsiębiorców. – Jest to prawie 150 tysięcy takich firm w UE i około 5 tysięcy firm w Polsce. Miało to ogromne znaczenie w szczególności dla polskiego sektora elektrociepłowniczego. Kiedy przedstawiłem pierwszą wersję to wszyscy mnie skrytykowali. A finał był taki, że w Komisji tylko 6 osób było przeciwnych, a w PE około 20 osób, czyli zdecydowana większość deputowanych przyjęła nową regulacje prawną związaną ze zmniejszeniem emisji do powietrza m.in. pyłów PM 10 i PM 2,5  -  powiedział Andrzej Grzyb, poseł sprawozdawca z Polski odpowiedzialny za ten projekt legislacyjny. – Polscy ciepłownicy, dziękując mi za przeprowadzenie tej operacji, powiedzieli, że zyskują więcej niż przy regulacjach dotyczących tzw. ETS czyli uprawnień do emisji.  

Przepisy wypełnią lukę legislacyjną między dyrektywą w sprawie ekoprojektu (który określa standardy dla instalacji spalania poniżej 1 MW) oraz dyrektywą o emisjach przemysłowych (dla instalacji powyżej 50 MW).Kraje członkowskie mają czas do 19 grudnia tego roku by wdrożyć zapisy z dyrektywy MCP regulujące działanie urządzeń.  Według rankingu najbardziej postępowi posłowie w kwestii ochrony środowiska reprezentują Luksemburg, Cypr i Belgię. Najbardziej konserwatywnymi w kwestii środowiskowymi są posłowie z krajów postkomunistycznych, w tym z Polski. Dlatego znalezienie się przez Andrzeja Grzyba w rankingu pokazuje, że także nasz kraj reprezentują w Brukseli osoby, które na politykę środowiskową patrzą w szerokim i nowoczesnym zakresie. Prezes wielkopolskiego PSL znalazł się także w pierwszej dziesiątce najbardziej wpływowych posłów polskiej delegacji, który przez portal został opublikowany w ubiegłym roku.

AW, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 7°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1024 hPa
Wiatr: 5 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama