Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Dają przykład. Samorządowcy posprzątali las ZDJĘCIA

Zakasali rękawy i poszli w las, by posprzątać to, co zostawili po sobie bałaganiarze, ale i dla przykładu. Przygodziccy samorządowcy zebrali kilkaset litrów plastikowych butelek, opakowań po słodyczach i z fastfoodów, które zamiast w koszach na śmieci wylądowały w tamtejszych lasach. Wśród zebranych odpadów były też znacznie większe elektrośmieci. Liczą, że w ten sposób zawstydzą tych, którzy zapominają, gdzie jest miejsce odpadów.
Dają przykład. Samorządowcy posprzątali las ZDJĘCIA

- Dajemy dobry przykład i pomagamy w utrzymaniu czystości - mówi Janina Wojtasiak, przewodnicząca Rady Gimy i jednocześnie pomysłodawczyni tej akcji. - Liczę, że zachęcimy innych do sprzątania wokół siebie. Świat nie jest śmietnikiem, a nasze przedsięwzięcie ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania miejsc publicznych. Nie chcemy, by radnych kojarzono tylko z wysokością stawek za śmieci, które  uchwala rada gminy, na których wielkość rada nie do końca ma jednak wpływ; często bowiem kształtuje je rynek - dodaje.

Radni z gminy Przygodzice chcą, by mieszkańcy, ale też przyjezdni korzystający z uroków tamtejszych lasów widzieli, że przykład idzie z góry. - Zadaniem gminy jest uświadamianie ekologiczne i pokazanie, że wyrzucenie śmieci z własnego podwórka do lasu, nie jest dobrym rozwiązaniem - mówi z kolei wójt Krzysztof Rasiak. - W ramach tzw. opłaty śmieciowej, odpady segregowane można dowieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy składowisku odpadów MZO. Dlatego dziwni mnie, że nadal taka ilość śmieci trafia tam, gdzie nie powinna. Niepokoi mnie mała świadomość ekologiczna osób, które wyrzucają odpady w lasach -oprócz zanieczyszczenia środowiska, odpady mogą bowiem zwiększać zagrożenie pożarowe. Ustawa śmieciowa wprowadziła tylko dobry mechanizm, którego działanie zależy w dużej mierze od nas samych - przekonuje wójt.

Radni zapowiadają kolejne, podobne działania, w które chcą włączyć mieszkańców. W środowej akcji, przeprowadzonej w Trzcielinach i w Dębnicy uczestniczyli: sołtysi, radni, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i wójt.

Worków i rękawic do prac porządkowych użyczyło Nadleśnictwo Antonin, które także zwiezie zebrane śmieci. Akcję koordynował leśniczy Leśnictwa Strugi - Sławomir Janiszewski.

1 lipca 2013 roku rząd znowelizował ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z nią, gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi. W gminie Przygodzice stawka za wywóz odpadów komunalnych posegregowanych wynosi obecnie 10 zł od osoby.

AW, Tomasz Wojtasik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 22°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1028 hPa
Wiatr: 22 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama