Dla studentów z kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM ubiór to nie tylko okrycie ciała, ale przede wszystkim sposób na przekazanie własnej, twórczej idei, wyrażenie siebie, podkreślenie własnej indywidualności. Niezbędne kompetencje w tym zakresie zdobywają dzięki otwartej formule kształcenia w Pracowni Sztuk Projektowych, której kierownikiem jest prof. Monika Kostrzewa. W tym roku jej studenci mogli uczestniczyć w projekcie badawczym o nazwie „Moda a sztuka, wzajemne relacje obecne w procesie zmian kulturowo-estetycznych” i mieli szansę przedstawić swe kolekcje na specjalnym pokazie podczas Festiwalu Nauki i Sztuki. Wzięli w nim udział studenci III roku studiów licencjackich: Violca Beluhli, Natalia Walczak, Agnieszka Walczak i Gabrysia Nowak oraz studenci I roku magisterskiego: Adam Grześkowiak, Aneta Bartczak , Edyta Cichomska, Gosia Pawlik i Kasia Szewczuk.
Natalia Walczak zaprezentowała fragment kolekcji dyplomowej pt. „Parafraza”, w której odzwierciedliła swe fascynacje związane z naturą, jej pięknem i delikatnością, ale także obawę o jej nieskazitelność. „W moich pracach posługując się różnymi materiami tekstylnymi i nietekstylnymi chciałam podjąć próbę odwzorowania swoich obserwacji świata przyrody, świata nostalgii, harmonii i spokoju” – mówiła Natalia. Nazwa kolekcji odnosi się do znaczenia słowa parafraza, które definiowane jest często jako „swobodna przeróbka tekstu lub tłumaczenia, rozwijająca lub modyfikująca treść oryginału, przy zachowaniu jednak jego zasadniczego sensu”. W tym przypadku parafraza występuje jako swobodna przeróbka natury dokonana z udziałem całkowicie syntetycznego materiału, jakim jest plastikowa folia, która często wkracza również w przestrzeń przyrody próbując ją naśladować.
Agnieszka Walczak z kolei przygotowała kolekcję pod nazwą „Athleisure”, która powstała z połączenia dwóch angielskich słów, athletic i leisure, które odnoszą się do sportu i wolnego czasu. Jej inspiracją była ulica i wszechobecne dążenie do zdrowego i aktywnego stylu życia, a odbiorcą - kobieta aktywna, która ceni sobie komfort, ale jednocześnie pragnie wyglądać stylowo.
Inspiracją dla kolekcji Gabrieli Nowak pt „Hypoksja” była twórczość malarska Zdzisława Beksińskiego, której surrealistyczny, niezwykły charakter i sposób przedstawiania sylwetki wywarł na autorce ogromne wrażenie. Tytuł kolekcji ma nawiązywać do jednej z najważniejszych funkcji życiowych człowieka – oddychania i lęku przed niedotlenieniem organizmu.
Kolekcja Kobro, przygotowana przez Małgorzatę Pawlik, to z kolei fragment dyplomu licencjackiego, którego inspiracją była twórczość Katarzyny Kobro, wybitnej artystki polskiej awangardy powojennej. Damska kolekcja ubiorów została oparta o zasady asymetrycznej kompozycji geometrycznej z udziałem kolorów podstawowych, obecnych w rzeźbach przestrzennych Kobro. Dla autorki kolekcji sztuka rzeźbiarska i sztuka kształtowania form przestrzennych na sylwetce jest tożsama pod względem rozwiązywania problemów artystycznych.
Zbiorowa kolekcja studentów I roku studiów magisterskich, Anety Bartczak, Edyty Cichomskiej, Małgorzaty Pawlik i Adama Grześkowiaka, to z kolei czteroelementowy projekt będący awangardową formą wypowiedzi artystycznej na temat mody i sztuki oraz ich wzajemnych relacji. Dla Edyty Cichomskiej moda jest dyscypliną twórczości związaną ze stylizowaniem, dekorowaniem i ozdabianiem ciała, dlatego w swej pracy starała się - za pomocą drewnianych, ostrych elementów - stworzyć ornament kontrastujący z delikatną materią tkaniny oraz ciałem modelki. Studentki Małgosia Pawlik i Aneta Bartczak przy użyciu wybranych do kolekcji elementów postanowiły stworzyć formę ubioru interpretującą wizję kobiety zagrożonej. Według Adama Grześkowiaka silne relacje między modą a sztuką związane są z obecną u współczesnego człowieka potrzebą piękna oraz duchowego odpoczynku. Model Adama miał być swoistym hołdem dla artysty-designera, który jest nie tylko twórcą, ale też stwórcą nowych przestrzeni, nowej rzeczywistości. Jest więc w nim coś ze „świętości”, którą Adam interpretuje w sposób bardzo indywidualny.
Pokaz zakończyła realizacja Katarzyny Szewczuk, studentki II roku magisterskiego, pt. „Renji”. Do jej stworzenia zainspirował ją wachlarz, który wprawiony w ruch tworzy interesujące efekty wizualne. Szewczuk zafascynowana ruchem i światłem w drodze poszukiwań formy artystycznej odniosła się również do linii i próby zwizualizowania zjawiska, jakie towarzyszy zachodowi i wschodowi słońca.
Wszystkie kreacje zostały zrealizowane w Pracowni Sztuk Projektowych pod kierunkiem prof. Moniki Kostrzewy i mgr Anny Michalak-Bartosz. W projekcie brali również udział członkowie Koła Naukowego Designer oraz studenci kierunku edukacji muzycznej i pedagogiki. W pełni profesjonalny pokaz w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki udało się przygotować dzięki wsparciu firmy Haft S.A., która podarowała tkaniny do niemal wszystkich studenckich kolekcji oraz dzięki pomocy uczennic z Technikum nr 7, Julii Śnieguli, Kingi Wawrzyniak, Patrycji Woźniak, Weroniki Majkowskiej, Patrycji Kędzi, Kamili Sulanowskiej, Moniki Kąpielskiej i Weroniki Cholajdy, które pod kierunkiem Agnieszki Wybornej-Drewniak przygotowały fryzury modelek i modeli.
RK, fot. B.Broniecki
Napisz komentarz
Komentarze