Ostatni raz Centrum Edukacyjno – Wystawiennicze w Marszewie było remontowane w 1988 roku. Wtedy odbyły się tam dożynki centralne z udziałem gen. Wojciecha Jaruzelskiego. W ostatnich latach był też pomysł, by ośrodek sprzedać.
- Centra w Starej Łubiance pod Piłą i Kościelcu pod Kołem zostały sprzedane. Był pomysł, żeby sprzedać też Marszew. Kiedy objąłem funkcję w Urzędzie Marszałkowskim to od pomysłu odstąpiłem. Uważam, że Wielkopolska jest zbyt mała, by funkcjonował tu tylko jeden taki ośrodek, czyli ten w powiecie nowotomyskim – mówi Krzysztof Grabowski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Centrum Edukacyjno – Wystawiennicze w Marszewie nie tylko nie będzie sprzedane, ale przejdzie też kapitalny remont. Ten w zasadzie już się rozpoczął od modernizacji budynku po dawnej stołówce.
- Budynek dostosowujemy do potrzeb centrum edukacyjnego. Będą tam zastosowane m.in. wszystkie możliwe systemu pozwalające korzystać z odnawialnych źródeł energii – dodaje Grabowski.
Remont terenu zacznie się w tym roku. Alejki zostaną zrewitalizowane. Zostaną wymienione krawężniki i lampy, a miejsca wystawiennicze będą odwodnione i utwardzone. Ze względu na remont w tym roku będzie mniej targów. W następnym, kiedy Marszew będzie jednym z najnowocześniejszych tego rodzaju miejsc w Polsce, wystaw będzie zdecydowanie więcej.
Urząd Marszałkowski w budżecie zabezpieczyła na ten cel 700 tysięcy złotych. Od samorządów gminnych i powiatowych władze wojewódzkie otrzymały wsparcie w wysokości pół miliona złotych. 540 tysięcy to pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a reszta to środki Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu i z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Całość będzie kosztować 3 miliony złotych.
Remont nie obejmuje dużego budynku, który Urząd Marszałkowski chce sprzedać.
AW, zdjęcia WODR w Poznaniu
Napisz komentarz
Komentarze