poniedziałek, 23 września 2024 10:15
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kułakowski na Konkursie Królowej Elżbiety ZDJĘCIA

Maciej Kułakowski, młody polski wiolonczelista, filar Tria im. Wiłkomirskich, jest najmłodszym finalistą prestiżowego konkursu odbywającego się w Brukseli. Choć impreza której patronuje belgijska monarchini organizowana jest od 80 lat, to jednak w tym roku odbywa się pierwsza edycja wiolonczelowa.
Kułakowski na Konkursie Królowej Elżbiety ZDJĘCIA

Maciej Kułakowski

W nocy z 20 na 21 maja przewodniczący jury ogłosił dwunastkę finalistów „Concours Reine Elisabeth”. Są to w alfabetycznym uporządkowaniu: Santiago Cañón-Valencia z Kolumbii, Brannon Cho z USA, Sihao He z Chin, Victor Julien-Laferrière z Francji, Seungmin Kang z Korei, Ivan Karizna z Białorusi, Maciej Kułakowski z Polski, JeongHyoun (Christine) Lee z Korei, Yan Levionnois z Francji, Yuya Okamoto z Japonii, Aurélien Pascal z Francji i Bruno Philippe, również z Francji.

Maciej Kułakowski jest jedynym reprezentantem Polski i najmłodszym uczestnikiem konkursu. Finaliści będą się prezentowali w Brussels Centre for Fine Arts od 29 maja do 3 czerwca z towarzyszeniem Brussels Philharmonic pod dyrekcją Stephane’a Deneve. Polak wystąpi w środę, 31 maja o godzinie 20.00 i zagra I Koncert wiolonczelowy Dmitrija Szostakowicza op. 107. Wyniki konkursu poznamy późnym wieczorem w sobotę, 3 czerwca. Laureaci 4, 5 i 6 miejsca zagrają wraz z orkiestrą filharmonii z Liege 13 czerwca, natomiast zdobywcy pierwszych trzech nagród – w koncercie finałowym, 15 czerwca, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej z Antwerpii pod dyrekcją Muhaia Tanga.

Concours Musical International Reine Elisabeth jest prestiżowym konkursem dla młodych muzyków, będących u progu kariery – od roku 1937 dla skrzypków, od 1938 dla pianistów, od 1988 dla śpiewaków, od roku 2017 dla wiolonczelistów. W latach 1953-2012 odbywał się także konkurs kompozytorski. Impreza organizowana od roku 1937 początkowo znana była jako Konkurs Eugene’a Ysaye’a (belgijskiego skrzypka i kompozytora, ucznia m.in. Henryka Wieniawskiego), wspierana przez lata przez arystokratyczną rodzinę de Launoit została w roku 1965 nazwana Konkursem Muzycznym Królowej Elżbiety Belgijskiej na cześć Elżbiety Belgijskiej (Elżbiety Gabrieli Bawarskiej). Wśród polskich laureatów konkursu znaleźli się Andrzej Czajkowski (fortepian, III nagroda 1956), Michał Spisak (kompozycja, I nagroda 1953) Aga Winska (śpiew, I nagroda 1993), Iwona Sobotka (śpiew, I Nagroda 2004), Bernadetta Grabias (śpiew, III nagroda 2008) i Mateusz Borowiak (fortepian, III nagroda 2013). Obecnie konkurs odbywa się pod honorowym patronatem królowej Matyldy. Ta lubiana przez Belgów przedstawicielka rodziny królewskiej – warto zauważyć - ma polskie korzenie, bowiem jej matka, hrabina Anna Komorowska, wywodzi się z Sapiehów.

Trio im. Wiłkomirskich, 2 fot. W.Podonowski
21-letni Maciej Kułakowski grę na wiolonczeli rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie Jadwigi Ewald. W latach 2009-2012 kształcił się pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim. Obecnie jest studentem Universität der Künste Berlin w klasie prof. Wolfganga Emanuela Schmidta i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Marcina Zdunika. W roku 2010, 2012 i 2013 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatem programu stypendialnego Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”. Od 2014 roku jest stypendystą i studentem Internationale Musikakademie w Fürstentum / Liechtenstein. Brał udział w kursach muzycznych, gdzie kształcił się m.in. pod kierunkiem prof. Fransa Helmersona, G. Hoffmanna, P. Mullera, A. Norasa, J. P. Maintza, M. Maisky'ego, T. Morka i I. Monighettiego. W lipcu 2010, 2011 i 2014 roku uczestniczył w międzynarodowym projekcie „Morningside Music Bridge” w Calgary/Kanada, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych pedagogów. W ramach tego projektu w 2011 roku wystąpił wraz z Calgary Symphony Orchestra. Interesuje się również muzyką rozrywkową - w styczniu 2010 roku w Sali Filharmonii Bałtyckiej wykonał dedykowaną jemu kompozycję Tadeusza Kassaka „McKulak” z towarzyszeniem Kassak Brass Ensemble. 1 października 2011 roku miał zaszczyt wystąpić na koncercie inaugurującym działalność Europejskiego Centrum Muzyki w Lusławicach pod batutą Maestro Krzysztofa Pendereckiego. Koncertował w wielu krajach Europy i świata jako kameralista i solista m.in. pod batutą dyrygentów: Wojciecha Rajskiego, Tadeusza Wojciechowskiego, Łukasza Borowicza i Marka Pijarowskiego.

Brał udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach skrzypcowych i kameralnych, zdobywając czołowe lokaty. Od marca 2015 roku jest członkiem Tria im. Wiłkomirskich – wraz ze skrzypaczką Celiną Kotz i pianistą Łukaszem Trepczyńskim. Trio otrzymało przywilej noszenia nazwy, po funkcjonującym ponad 60 lat Trio Wiłkomirskich od prof. dr honoris causa Wandy Wiłkomirskiej i Józefa Wiłkomirskiego. W ramach Kolekcji Fundacji Rodziny Wiłkomirskich w 2016 roku wydana została ich debiutancka płyta.

Gra na wiolonczeli Charlesa Gaillarda z 1867 roku wypożyczanej przez fundację Deutsche Stiftung Musikleben.

RK, fot. W. Podonowski, K. Kacperek


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 16°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1013 hPa
Wiatr: 15 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: kaliszakTreść komentarza: To jest problem nasz piszemy o naszym szpitalu a nie o całej Polsce zobacz w oberbie Kalisza ...Pleszew Ostrów kto tam odpowiada za zadzenie PROFESIONALISCI a nie udolny dyrektor ktory bawi sie jeszcze w radnego dodatkowa kasa a co tez sie prytuli najpierw pomyl jak cos piszeszData dodania komentarza: 23.09.2024, 08:21Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: kaliszaninTreść komentarza: Nie lepiej jest w szpitalu na ul toruńskiej.Izba przyjęc po poludniu i w nocy bez obstawy stalego personelu.Na dyżurze jeden ginekolog,drugi pod telefonem!!!SZOK!!!Dziwia sie że jest malo porodów w Kaliszu, wiecie czemu bo najlepsi lekarze odeszli do osciennyc szpitali a wraz z nimi pacjentki.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 08:06Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: JanTreść komentarza: Dyrektor dba o nas jak ojciec, niczego nam oraz pacjentom nie brakuje. W związku z tym chciałem zaproponować dodatkową premię dla dyrektora. Myślicie ze 100 tys pln nie będzie za mało? Eh, niech będzie 200 tys. Zasługuje chłop. Co o tym myślicie ?Data dodania komentarza: 23.09.2024, 07:14Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: JolaTreść komentarza: Co to znaczy , karetki "zdegradowane", co to ma być???!!!.Otóż za mniejszą kasę utworzyć 3-osobowe zespoły z ratownikami i pielęgniarkami a zapewniam, że poziom usług pogotowia nie obniży się.Warunek, trzyosobowe zespoły ZRM, bo dwuosobowe, to niestety smarowanie doopy szkłem i fałszywe oszczędności.Dwie pary rąk, gdzie jedna osoba obsługuje tablet( biurokracja) , to wciąż jedna para rąk.Data dodania komentarza: 23.09.2024, 06:41Źródło komentarza: Mniej karetek z lekarzem. Likwidują „eSki” w kilku powiatach
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama