Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

O kaliskich Żołnierzach Wyklętych w Oleśnicy ZDJĘCIA

Archiwum Wojskowe w Oleśnicy obchodzi w tym roku swoje 70-lecie. W tej placówce zgromadzone są dokumenty z okresu powojennego m. in. z jednostek i instytucji wojskowych z Kalisza. W piątkowe przedpołudnie odbyły się rocznicowe uroczystości.

Archiwum Wojskowe w Oleśnicy przez 60 lat mieściło się... we Wrocławiu. W 1947 r. przy tamtejszym Dowództwie Okręgu Wojskowego, IV rozkazem Ministra Obrony Narodowej, utworzono archiwum. Mieściło się ono w budynku przy ul. Pretficza 24, a działalność rozpoczęło w 1949 r. W 1954 r. w związku ze zmianą nazw okręgów wojskowych, placówkę przemianowano na Archiwum Śląskiego Okręgu Wojskowego. W tym samym roku przeniesiono je z budynku dowództwa do obiektów przy ul. Mieszczańskiej 25.

Przez lata archiwum gromadziło dokumenty z jednostek wojskowych. W 1990 r. placówka została podporządkowana bezpośrednio szefowi Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie, jako Filia Nr 4 CAW. Obiekty przy ul. Mieszczańskiej zostały zalane podczas powodzi tysiąclecia w 1997 r., ale dzięki sprawnej akcji pracowników i przydzielonych żołnierzy dokumenty zostały w porę zabezpieczone i nie uległy zniszczeniu.

W 2000 r. archiwum podporządkowano Dowództwu Wojsk Lądowych w Warszawie i nazwano Filią nr 2 Archiwum Wojsk Lądowych. Siedem lat później placówka została przeniesiona do Oleśnicy, do jednostki przy ul. Wileńskiej 14. W 2010 r. Filia Nr 2 Archiwum Wojsk Lądowych w Warszawie została przeformowana na Archiwum Wojskowe w Oleśnicy. Obecnie podlega ono pod Wojskowe Biuro Historyczne Warszawie.

Aktualnie zasób liczy ponad 700 tysięcy jednostek aktowych. Zgromadzone dokumenty zajmują 14 tysięcy metrów bieżących. Wśród zgromadzonych materiałów powstałych po 1945 r. są także te dotyczące m. in. Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kaliszu, Kaliskiego Batalionu Obrony Terytorialnej oraz takich jednostek stacjonujących w pewnym okresie czasu w tym wielkopolskim mieście, jak 4. Dywizja Piechoty, 23. Brygada Artylerii Przeciwpancernej, czy 110. Pułk Artylerii Przeciwpancernej. Bardzo ciekawe są powojenne akta Wojskowej Prokuratury 4. Dywizji Piechoty, która zajmowała się zwalczaniem podziemia niepodległościowego m. in. na ziemi kaliskiej. W sprawozdaniach można znaleźć informacje o walkach z oddziałami m. in. „Szarego”, „Błyska”, „Otta”, „Dzielnego”. „Wilka”, „Groźnego” i „Orła”, które operowały w południowych powiatach województwa poznańskiego. Z akt można się również dowiedzieć, że także w samym wojsku powstawały nielegalne organizacje. Zdarzały się też przypadki, że żołnierze odmawiali strzelania do „leśnych”. 

Do głównych zadań Archiwum Wojskowego w Oleśnicy należy: gromadzenie, ewidencja, przechowywanie, opracowywanie i zabezpieczenie zgromadzonych materiałów archiwalnych; udostępnianie zgromadzonych materiałów archiwalnych; 

wydawanie uwierzytelnionych odpisów, wypisów, wyciągów i reprodukcji przechowywanych materiałów oraz zaświadczeń na podstawie tych materiałów;

wykonywanie usług archiwalnych w zakresie wyszukiwania, prowadzenia kwerend, kopiowania, fotokopiowania i konserwacji materiałów archiwalnych; popularyzacja wiedzy o materiałach archiwalnych oraz prowadzenie działalności informacyjnej; prowadzenie nadzoru nad postępowaniem z dokumentacją w jednostkach i instytucjach  wojskowych, szczególnie opiniowanie jednolitych rzeczowych wykazów akt; prowadzenie ekspertyz akt i udzielanie zgody na brakowanie dokumentacji archiwalnej w jednostkach i instytucjach wojskowych objętych zasięgiem działania.

Na piątkowe obchody 70-lecia istnienia przybyli liczni goście z całego kraju.

TD, fot. autor


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 6°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1033 hPa
Wiatr: 10 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: klaTreść komentarza: W Biedronce to powinny być bardzo wysokie płacę bowiem niezgodność cen z półek z tymi zeskanowanymi jest ogromna; to chyba,że kasa z oszustwa idzie do właściciela sieci.Już tam nie chodzę na zakupy i ostrzegam innych aby przed zapłatą cenę każdego produktu sprawdzali.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 07:20Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: Niedzielny Rychu BiedronkaTreść komentarza: W Lidlu, Biedronce czy innych tego typu przybytkach nie ma takiego stanowiska jak "Kasjer". Takie być może zostały w dużych sklepach jak Carrefour, Makro czy Kaufland. W dyskontach jest stanowisko 6w1: Kasjer/Sprzedawca/Magazynier/Piekarz/Sprzątacz/Kurier. Czasami też pełni się rolę ochroniarza goniącego dziesiątki kaliskich dopiarzy (Tusk podobno rozwiązał problem dopalaczy xD), czy psychologa wysłu***ącego jęki niezadowolonych klientów. W sumie to bardzo małe te stawki za pracę na stanowiskach kilku osób.Data dodania komentarza: 18.01.2025, 01:34Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłośćAutor komentarza: PiwoniczaninTreść komentarza: A może w Kalkucie albo Los Angeles. W USA egzamin praktyczny jest zdawany we własnym samochodzie i jest raczej pro forma . Amerykanie jeżdżą nie gorzej niż Polacy. Zdawałem na żuku w 1977 roku bez placu . Egzamin trwał 10 minut. A teraz jakieś place , jeżdżenie pod linijkę .Data dodania komentarza: 17.01.2025, 23:17Źródło komentarza: Gdzie zdać najłatwiej? Sprawdzamy wyniki WORD-ówAutor komentarza: SdfaaaTreść komentarza: 3800zł netto totak mniej więcej 3 dni pracy... ludzie zarabiają tyle miesięcznie? Masakra, wynajem mieszkania w Warszawie tyle kosztuje, a gdzie opłaty za media? Jedzenie? Rozrywki?Data dodania komentarza: 17.01.2025, 21:17Źródło komentarza: Ile zarabia się na kasie? Najniższa krajowa to przeszłość
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama