Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kleszcze atakują

Wzrasta liczba zachorowań na boreliozę i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Kaliski sanepid odnotował w tym roku już 6 przypadków zachorowań po kontakcie z kleszczem. Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna apeluje o ostrożność, bo skutki pozornie niegroźnego ukąszenia mogą być tragiczne.
Kleszcze atakują

Borelioza powoduje zmiany zwyrodnieniowe w stawach, zmiany neurologiczne, zapalenie mięśnia sercowego. A przez odkleszczowe zapalenie mózgu czasami dochodzi do zaburzeń czucia, niedowładów, upośledzenia pamięci i koncentracji, które mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, dlatego zawsze po powrocie z lasy, czy łąki należy dobrze przejrzeć swoje ciało, a jeśli napotkamy na nim niechcianego lokatora, umiejętnie go usunąć.

 

- Nie smarujemy tego miejsca, w którym kleszcz bytuje, ponieważ on się wtedy dusi i jest możliwość przekazania bolerii do krwi. Wyciągamy go za pomocą pęsety, energicznym ruchem pociągając do góry czy za pomocą specjalnych strzykawek, które można kupić w aptekach – mówi Barbara Gogolewska ze Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Kaliszu.

Lepiej zapobiegać niż leczyć dlatego specjaliści radzą, żeby do lasu zakładać odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała i stosować środki przeciw kleszczom,  jednak najpewniejszym sposobem zabezpieczenia są szczepienia ochronne.

ES, zdjęcie internet


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 12°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1027 hPa
Wiatr: 14 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama