Sztuka we wszelkich kontekstach będzie tematem przewodnim dwudniowej konferencji, którą organizuje Pracownia Sztuk Projektowych i zespół naukowo-artystyczny kaliskiego WPA UAM pod przewodnictwem profesor Moniki Kostrzewy. W poniedziałek i wtorek, 12 i 13 czerwca, zaproszeni badacze i artyści zmierzą się z tematem działań artystycznych – tych codziennych i tych odświętnych – we wszelkich możliwych aspektach. Będzie więc mowa i o współczesnej sztuce użytkowej (od szeroko rozumianej mody do rozmaitych form użytkowych), i tej ludowej; będzie o połączeniu pozornie odległych dyscyplin (jak muzyka i architektura), wreszcie – będzie mowa o edukacji artystycznej i zmysłowym odbiorze dzieł. Sporo miejsca poświęcono także historii kaliskiego przemysłu tekstylnego.
Goście konferencji to specjaliści w dziedzinach artystycznego i naukowego spojrzenia na sztukę – z ośrodków akademickich z Poznania, Łodzi, Krakowa i Kalisza, a także z zagranicy – z uniwersytetów w Turcji, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.
Tradycyjnie już rozmowom o sztuce towarzyszy też i sztuka jako taka. Będą więc: wystawa i koncerty. W poniedziałek o godzinie 13:00 otwarta zostanie zbiorowa ekspozycja artystów-uczestników konferencji pt. „Mosty sztuki – struktury (nie)codzienności” (w holu Wydziału i Galerii Sztuki im. profesora Andrzeja Niekrasza), kilka godzin później – o 18:00 – rozpocznie się koncert „Zaśpiewam tobie piosenkę...” w wykonaniu pracowników Zakładu Edukacji Muzycznej WPA UAM w Kaliszu. Na wtorek, na godzinę 13:00 zaplanowano koncert zespołu Kord-Band, który odbędzie się w holu Wydziału.
Mecenasem tegorocznych „Mostów sztuki” jest Fabryka Koronek i Firanek HAFT S.A.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: starosta kaliski Krzysztof Nosal, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu prof. Piotr Łuszczykiewicz.
RK, fot. arch.
Napisz komentarz
Komentarze