Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowało zadanie pt. "Nowoczesności dla przeszłości - multimedia w ostrowskim Muzeum." Sprzęt, jaki pojawił się w Muzeum to dwa infokioski, jeden przystosowany dla osób niepełnosprawnych oraz ekran sufitowy z rzutnikiem. Stałe ekspozycje z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego zostaną otwarte pod koniec stycznia. Będzie to „Ostrów do `39 roku” i dawny skarbczyk. Wystawy będą częścią obchodów 300-lecia relokacji miasta.
- W Muzeum powstaje sala o nazwie "Ogród sztuk". Będzie ona poświęcona sztuce ludowej i sztuce wysokiej -- mówi Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta. - Ponownie będzie można zobaczyć instrumenty ludowe, te które mamy w naszej kolekcji, ale tym razem - dzięki multimediom - będzie można również usłyszeć dźwięk każdego z nich oraz przeczytać dokładny opis instrumentów. W części dotyczącej sztuki wysokiej przedstawimy sylwetki wszystkich nieżyjących artystów z naszego regionu.
Wystawa "Ostrów do 39 roku" zostanie podzielona na dwie multimedialne części.
- Jedna część multimedialna nosi hasło "Ulicami dawnego Ostrowa" czyli to, co często eksponujemy - wybór dawnych fotografii i pocztówek Ostrowa Wielkopolskiego. Druga prezentować będzie najważniejsze wątki z dziejów miasta - dodaje Banach.
Jak podkreśla dyrektor, muzeum przygotowuje także niespodziankę.
- Wystawa, którą w ubiegłym roku można było oglądać przed ratuszem „Wpisani w Ostrów”, pojawi się - dzięki możliwościom multimedialnym - w nowej odsłonie. Zrealizowaliśmy 18 videoklipów poświęconych każdej z tych postaci, poczynając od Jana Przebendowskiego, a skończywszy na Krzysztofie Komedzie. To mini-filmy o wielkich postaciach związanych z Ostrowem - wyjaśnia Witold Banach.
Sylwia Nowicka, fot. autor
Napisz komentarz
Komentarze