W miniony piątek, 30 czerwca patrolujący rejon Osiedla Asnyka funkcjonariusze z Zespołu ds. Nieletnich zauważyli nastolatka, który trzymał w dłoni butelkę z alkoholem. Okazało się, że 15-latek zakupił alkohol w pobliskim sklepie. 39-letnia kobieta, która sprzedała alkohol nieletniemu usłyszała już zarzut.
W sobotę, 1 lipca br., na terenie jednej z galerii handlowych policjanci zauważyli grupę młodzieży. Na stole przed nimi stał alkohol. W wyniku podjętej interwencji funkcjonariusze ustalili, że alkohol zakupił 17-latek, w jednym ze sklepów w centrum miasta. - Z relacji nastolatka wynikało, że sprzedawczyni zapytała go o dokument tożsamości. Pomimo, że 17-latek oświadczył, że jest osobą niepełnoletnią i nie ma dowodu osobistego kobieta sprzedała mu alkohol. 55-latka została już przesłuchana w tej sprawie – przekazuje mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu.
Kolejny przypadek sprzedaży alkoholu osobie nieletniej miał miejsce w poniedziałek, 3 lipca na terenie Osiedla Śródmieście I. Funkcjonariusze zauważyli młodą dziewczynę wychodzącą ze sklepu. Na ich widok nastolatka zaczęła się nerwowo zachowywać. Podczas legitymowania szybko okazało się, co było powodem zdenerwowania 16-latki. Okazało się, że chwilę wcześniej zakupiła w sklepie alkohol oraz papierosy. 41-letnia sprzedawczyni jeszcze tego samego dnia usłyszała zarzut. Za swój czyn odpowie przed Sądem, grozi jej kara grzywny.
Policja przestrzega sprzedawców, że określenie wieku młodej osoby „na oko” jest bardzo trudne. - W przypadku najmniejszych wątpliwości sprzedawca ma nie tylko prawo, ale i obowiązek poprosić klienta o okazanie dowodu tożsamości. Taka reakcja świadczy nie tylko o przestrzeganiu obowiązującego prawa, ale również o odpowiedzialności za siebie i innych. Nie wszyscy nieodpowiedzialni sprzedawcy zdają sobie sprawę, że sprzedając alkohol nieletniemu, mogą się przyczynić do wielu późniejszych tragicznych wydarzeń – mówi mł. asp. Anna Jaworska-Wojnicz.
O fakcie wykrycia przez Policję sprzedaży alkoholu osobom nieletnim zawsze powiadamiany jest organ wydający zezwolenie na obrót alkoholem. W związku z tym, karę może ponieść również przedsiębiorca prowadzący punkt handlowy. Grozi mu utrata koncesji na sprzedaż alkoholu.
Do młodzieży funkcjonariusze apelują o rozsądek, aby wakacje nie były czasem alkoholowych wybryków i sytuacji wymagających interwencji Policji. Funkcjonariusze z Zespołu do spraw Nieletnich kaliskiej komendy szczególnie teraz, będą przyglądać się w jaki sposób młodzież spędza czas wolny. Funkcjonariuszom zależy również na tym, aby młodzi ludzie mieli świadomość, że spożywanie alkoholu przed ukończeniem 18-roku życia jest traktowane jako objaw demoralizacji i o fakcie tym zostanie powiadomiony sąd rodzinny.
AG za KMP w Kaliszu, fot. archiwum
Napisz komentarz
Komentarze