Skoro wakacje się zaczęły, to już dziś, czyli w piątek możecie zacząć weekendowy maraton kulturalny. W samo południe nową wystawę otwiera Wydział Pedagogiczno-Artystyczny. W Galeria Sztuki im. Profesora Andrzeja Niekrasza czekają na Was rysunki Leventa Büktela, studenta Anadolu University, który w ramach Erasmusa przebywał prawie pół roku w Kaliszu. Jego „Figure Out” to rysunkowa dokumentacja pobytu w naszym kraju, głównie na kaliskim Wydziale. Wernisaż odbędzie się tuż po Radzie Wydziału, zatem swą obecnością zaszczyci go również rektor UAM - prof. dr hab. Andrzej Lesicki.
Nie tylko w piątkowe popołudnie warto zajrzeć do Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza, które o 17.00 otwiera wystawę „Kulisiewicz i zwierzęta”. Podczas licznych wypraw artysta rodem z Kalisza rysował bogactwo form natury. Jego notatniki zapełniają rysunki stworów małych i dużych, egzotycznych i codziennych. Specjalnie dla publiczności przygotowywana jest także ekspozycja warsztatu graficznego z rzadko pokazywanymi oryginalnymi matrycami artysty. Nie lada frajdą dla tropicieli kreski Kulisa będą też szkice zestawione z gotowymi pracami. Aranżację uzupełnią projekcje multimedialne.
Tuż obok, czyli w Centrum Kultury i Sztuki, czekają na was dwie nowe wystawy. W „Galerii w Hallu” oglądać można ekspozycję prac Roberta Olszowskiego. Tworzy ją 20 monochromatycznych obrazów i grafik pod wspólnym tytułem „Czas i przestrzeń”. W plątaninie chaotycznych linii artysta pozwala dostrzec, ukazane w syntetyczny sposób, zmultiplikowane, nachodzące na siebie ludzkie twarze, tworzące swego rodzaju labirynt. Autor zachęca do refleksji nad wielowymiarowością ludzkiej natury i znalezienia własnej interpretacji pozornie chaotycznej opowieści. Natomiast w Galerii Foyer zawisła pokonkursowa wystawa fotograficzna „Moja Wielkopolska 2016”. Ideą konkursu organizowanego od 2003 roku przez WBPiCAK w Poznaniu jest dokumentowanie życia „małej ojczyzny” we wszystkich jej przejawach i współuczestnictwo w budowaniu tożsamości współczesnej Wielkopolski. Na konkursowych fotografiach mamy sposobność przyjrzenia się Wielkopolsce oczami fotografików, którym nie umknęły detale z życia zwykłych ludzi, żyjących z dala od codziennego zgiełku, uchwyconych podczas pracy, odpoczynku, zabawy, pozostawionych samotnie wobec problemu przemijającego czasu. Nie brakuje również licznych elementów krajobrazu kulturowego, na co dzień niewidocznych dla oczu oraz scen z życia małych społeczności, pozwalających na zatrzymanie się i wczucie w klimat wielkopolskich miasteczek, wsi i w miast.
Obie wystawy w Centrum Kultury i Sztuki można odwiedzić przy okazji wielkiej plenerowej imprezy „Melodie stamtąd”, która wypełni sobotnie popołudnie i wieczór. To będzie jednodniowy Festiwal Muzyki Tradycyjnej realizowany w ramach projektu „Przeszłość dla przyszłości – ciąg dalszy. Dokumentacja i popularyzacja kultury tradycyjnej Ziemi Kaliskiej”. Na placu CKiS przy Parku Miejskim odbędą się: konkurs dla muzyków i śpiewaków ludowych, targi sztuki ludowej, a na zakończenie - potańcówka przy muzyce tradycyjnej granej na żywo. Start o 15.00, finał o 22.00. W konkursie weźmie udział kilkudziesięciu artystów śpiewaków i muzyków, zespołów i kapel, głównie z południowej części Wielkopolski. Uczestnicy przedstawią własną interpretację utworów zebranych na płycie z nagraniami archiwalnymi Jarosława Lisakowskiego czy Jadwigi i Mariana Sobieskich z lat 40.-60. XX wieku. Po konkursie odbędą się warsztaty tańców ludowych, a wieczorem wszyscy będą mogli wziąć udział w prawdziwej potańcówce na ludowo i wykorzystać właśnie nabyte umiejętności taneczne. Do tańca zagra Kapela z Kociny oraz inne kapele z ziemi kaliskiej.
Tradycyjnie w wakacje do rezerwatu archeologicznego na Zawodziu zaprasza Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej. Atrakcje „Rodzinnego weekendu” zaplanowano zarówno na sobotę, jak i na niedzielę. Tym razem motywem przewodnim będzie grodowa moda i uroda. Organizatorzy zapowiadają projektowanie strojów średniowiecznych i pokaz mody, zajęcia sporządzania kosmetyków dawnymi metodami oraz opowieści o higienie u Słowian.
W ten weekend rusza Muzyczne lato na Rynku Głównym. W piątkowym koncercie o godzinie 18.00 pod hasłem MAGICZNE BRZMIENIE HARMONIJKI zaprezentuje się szczeciński kwartet ANIMATO. Zespół posiada w repertuarze własne aranżacje popularnych utworów muzyki klasycznej, standardów jazzowych i swingowych, polskich i światowych przebojów muzyki rozrywkowej a także ludowej z różnych stron świata.
W sobotę zaś o 22.00 odbędzie się kolejny seans filmowy pod gołym niebem. Tym razem w ramach Kina Letniego obejrzeć można komediodramat Davida O. Russella pt. „Joy”. To opowieść o Joy Mangano, samotnej matce z Long Island, która wynajduje… mopa. Wynalazek okazuje się światowym fenomenem, a kobieta staje na czele imperium finansowego wartego miliony dolarów. Grająca główną rolę Jennifer Lawrence zdobyła Złoty Glob i otrzymała nominację do Oscara.
R. Kuciński
Napisz komentarz
Komentarze