poniedziałek, 23 września 2024 20:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Spotkanie dwóch głów państw w Szczypiornie? Wszystko z powodu tego cmentarza

Andrzej Duda jeszcze nie odwiedził Szczypiorna, a władze Kalisza już snują plany, że ponownie zawita do tego miejsca w 2020 roku. I to w towarzystwie prezydenta Ukrainy. Za trzy lata będzie przypadać setna rocznica krótkotrwałego porozumienia między odradzającą się Polską a walczącą o własne granice Ukrainą. Sprzymierzenie przeciwko bolszewikom zakończyło się internowaniem kilka tysięcy żołnierzy naszego wschodniego sąsiada m.in. w Szczypiornie i Kaliszu.
Spotkanie dwóch głów państw w Szczypiornie? Wszystko z powodu tego cmentarza

Pierwsza wojna światowa przyniosła nowy porządek. Wiele krajów wracało na mapy świata, inne walczyły o uznanie ich odrębności. Walczyły też o ziemie. Tak było w przypadku Polski i Ukrainy. W 1920 roku oba kraje toczyły walki o Lwów i Kresy. Wspólny wróg, jakim była Armia Czerwona na chwilę zjednoczył polską i ukraińską armię. Początkowo z sukcesami, ale kiedy bolszewicy stanęli u bram Warszawy,  Józef Piłsudski zerwał rozejm z młodym sąsiadem, by podpisać w 1921 roku porozumienie z Rosją Radziecką. Pakt z Rygi spowodował swoisty rozbiór Ukrainy i konieczność ucieczki żołnierzy Semena Petlury. Około 25 tysięcy Ukraińców wybrało Polskę. Zostali rozmieszczeni w 14 obozach, w tym w Kaliszu przy ul. Obozowej oraz w Szczypiornie. - Mamy w pobliżu cmentarz żołnierzy ukraińskich i również będziemy podejmować ze stroną ukraińską prace związane z jego renowacją. – zapowiada Artur Kijewski, wiceprezydent Kalisza. - Będziemy również chcieli zaprosić w 2020 głowy obu państw – Polski i Ukrainy - by w tym miejscu się spotkały. Mamy nadzieję, że będzie to jedna z ważnych imprez okolicznościowych, ważnych ze względu na naszą historię,  a także na tak trudne relacje polsko – ukraińskie.  – dodaje Kijewski.

Cmentarz powstał w 1914 roku. Początkowo chowano na nim jeńców niemieckich. Później także internowanych ukraińskich, ale są tam też groby przedstawicieli innych narodowości. W 1924 roku przebywający w obozach w Kaliszu i Szczypiornie „petlurczycy” otrzymali status uchodźców. Dzięki temu stali się jedną z wielu nacji tworzących koloryt przedwojennego Kalisza. Mieli własne szkoły, ośrodki kultury, prowadzili biznesy i udzielali się społecznie. Po drugiej wojnie światowej cmentarz przez lata niszczał. W 1992 roku Związek Ukraińców w Polsce zwrócił się do władz miasta, by rozpoczęły renowację największej w kraju nekropolii, na której spoczywają Ukraińcy. Renowacja zakończyła się w 1999 roku. W otwarciu cmentarza wzięli udział przedstawiciele naszego wschodniego sąsiada, a same prace restauracyjne miały wpływ na rozpoczęcie podobnych na cmentarzu Orląt Lwowskich.

AW, zdjęcie AG


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
zachmurzenie duże

Temperatura: 17°CMiasto: Kalisz

Ciśnienie: 1011 hPa
Wiatr: 13 km/h

OSTATNIE KOMENTARZE
Autor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: A ja mam pomysł jak wspomóc powodzian --- WSZYSCY POSŁOWIE I SENATOROWIE TEGO SKŁADANEGO RZĄDU 13. GRUDNIA POWINNI ZREZYGNOWAĆ Z PŁACY W SEJMIE I SENACIE ---przecież oni już z mają DOŚĆ !!!Data dodania komentarza: 23.09.2024, 18:08Źródło komentarza: Kolejni strażacy z Kalisza pojechali walczyć ze skutkami powodziAutor komentarza: niezalogowanyTreść komentarza: Należy pamiętać ,ze rząd PIS , przeznaczał fundusze na poszczególne samorządy w Polsce , które w większości , niestety były w rękach opozycji ---czyli PO --- a oni nie , wiadomo jak zarządzali tymi funduszami i na co je przeznaczali . Taka prawda !!Data dodania komentarza: 23.09.2024, 18:02Źródło komentarza: Ludzie wysiedleni, zbiornika nie ma. Co dalej z tym obiektem?Autor komentarza: zojaTreść komentarza: odpowiem na razie grzecznie do wpisu osoby -----pytający ---- EUROPEJSKA KARTA PRAW PODSTAWOWYCH --art.11---GWARANTUJE MI --WOLNOŚC SŁOWA I INFORMACJI --KAŻDY MA PRAWO DO WOLNOŚCI WYPOWIEDZI --- ja nikomu nie ubliżam , wpisuję jedynie prawdę --a pan jeśli się chce bawić w PODGLĄDAJĄCEGO TROLLA --- proszę bardzo , ale jest to WSTRĘTNE , BO P5ZYPOMINA MINIONY CZAS PODSŁ..........NIA !!!!!!!!!!!widać zostało to panu z dawnych lat --to nawyk ????Data dodania komentarza: 23.09.2024, 17:52Źródło komentarza: Oddział zawieszony. "Skumulowane problemy" w okrąglakuAutor komentarza: zojaTreść komentarza: Aż się wierzyć nie chce w takie powiadomienia .Czy to tylko dla tzw.PICU ????czyli ZMYŁKI ???Data dodania komentarza: 23.09.2024, 17:37Źródło komentarza: Odwierty pod CPK. Wejdą do kolejnych gmin i posesji LISTA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama