Górnik najlepszy w Szczypiorno Cup. MKS tuż za podium ZDJĘCIA

Po pasjonującym finale Górnik Zabrze pokonał francuską Dunkierkę i triumfował w czwartej edycji Szczypiorno Cup. Pokazem gry w obronie okazał się za to mecz o trzecie miejsce, w którym gospodarze z kaliskiego MKS-u przegrali z ukraińskim ZTR Zaporoże.

Trzydniowy turniej w kaliskiej Arenie zakończył się w niedzielę. Tego dnia uczestnicy zmagań rozgrywali mecze o poszczególne miejsca. Najwięcej emocji wzbudziły popołudniowe starcia, które zadecydowały o kolejności na podium.

Stawką pojedynku MKS-u Kalisz z ukraińskim ZTR Zaporoże było trzecie miejsce. Uczestnicy „małego finału” imponowali przede wszystkim walecznością i twardą obroną, przez co bramek było jak na lekarstwo, ale za to kar sporo. Gospodarze aż dziewięć razy odsyłani byli na ławkę (raz po czerwonej kartce, którą w 15 minucie obejrzał Michał Czerwiński – wykonując rzut karny trafił w twarz bramkarza ZTR), przyjezdni zaś osiem. Do przerwy prowadzili szczypiorniści z Ukrainy, którzy w pewnym momencie wypracowali sobie trzybramkową przewagę (7:10). Tuż przed upływem kwadransa drugiej połowy powiększyli ją do pięciu trafień (11:16). Kaliszanie ruszyli w pogoń, zmniejszyli dystans do dwóch goli (15:17 w 49 minucie), ale ostatecznie musieli uznać wyższość rywali. W końcówce dla ekipy z Zaporoża trafiali najskuteczniejsi w jej szeregach Maksym Karamyszew i Dmytro Artemienko (rzucili po cztery bramki), dzięki czemu ich team wygrał 21:16. W kaliskiej siódemce sześciokrotnie do siatki celował Michał Bałwas.

Walki nie brakowało też w meczu finałowym. Faworyzowana ekipa z Dunkierki pewnie zmierzała po triumf nad Górnikiem Zabrze, prowadząc w 22 minucie 14:7. Podopieczni Rastislava Trtika nie zamierzali jednak tanio sprzedać skóry. Jeszcze przed zejściem obu ekip do szatni zmniejszyli stratę do czterech bramek, a po kilkunastu minutach drugiej połowy wyszli na prowadzenie (20:18). Losy tej rywalizacji ważyły się jednak do ostatniej akcji. W decydujących fragmentach zabrzanie rzucili trzy gole z rzędu i zwyciężyli 26:25. Ostateczny cios zadał wychowanek Ostrovii Bartłomiej Tomczak. Francuzi mogli doprowadzić do serii rzutów karnych, ale pogubili się na kilka sekund przed końcową syreną. W ten sposób puchar Prezydenta RP powędrował na Śląsk.

Na pocieszenie do ekipy byłych mistrzów Francji trafiła nagroda dla MVP. Został nim Wilson Davyes. Rozgrywający z Portugalii przez kilka sezonów sięgał po trofea z FC Porto, w lidze francuskiej gra od 2014 roku. Podczas turnieju w Kaliszu umiejętnie dzielił piłki, imponował też skutecznością. Królem strzelców został natomiast skrzydłowy Zagłębia Lubin Arkadiusz Moryto. Miano najlepszego bramkarza przypadło z kolei Edinowi Tatarowi z MKS-u.