Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w Szachach od dziewięciu lat organizuje Kaliskie Towarzystwo Szachowe we współpracy z grupą DGCS z Kalisza, która jest producentem oprogramowania dla firm, zajmuje się też doradztwem biznesowym i podatkowym firm. Udział w zawodach wzięło ponad 40 osób. Część z nich gra zawodowo, inni amatorsko, ale jednych i drugi łączy prawdziwa miłość do szachów. Wielu osobom takie zawody mogą wydawać się nudne. Nic bardziej mylnego. - to jest relaks, to jest miła rozgrywka, ale jak tak dłużej popatrzeć na graczy, to jest bardzo emocjonująca gra. Często się mówi o tzw. refleksu szachisty, wielu osobom kojarzy się to z wolnym tempem, ale to jest gra na czas. A jak czas upływa, to tempo bardzo przyśpiesza, pionków ubywa, gracze w sekundach muszą podjąć decyzję i zrobić ruch. Ten refleks szachisty nabiera całkiem nowego znaczenia. – mówi Tomasz Kolinka, członek zarządu DGCS S.A.
Pokerowa twarz i siła spokoju skrywa buzującą krew i adrenalinę. Zgodnie z etykietą w tym sporcie trzeba mieć emocje na wodzy, a taka umiejętność jest przydatna nie tylko przy stoliku z szachownicą. Wie o tym dobrze Adrianna Staniszewska, przedsiębiorca z Warszawy, która w szachy gra od 18 lat. W codziennej pracy musi myśleć kilka ruchów w przód, walczyć z konkurentami, nie dać się ponieść emocjom, przewidywać ruch przeciwnika. Zupełnie jak w szachach. - Szczególnie działanie w stresie, jako przedsiębiorcy jesteśmy cały czas narażeni na stres, działanie w wysokiej konkurencji. Umiejętności pozyskane przy szachach pozwalają nam z tym stresem sobie radzić. – mówi Adrianna Staniszewska.
Większość graczy, która spotkała się w piątek w pałacu w Gutowie, staje do tej rywalizacji każdego roku. - Szachy mają w sobie coś takiego magicznego, nieodkrytego. Można się szybko tą pasją zarazić, mówi się, że szachy to gra dla ludzi od lat 4 do 104. – mówi Maciej Sroczyński ze Szkoły Szachowej Szachmistrz i Klubu Szachowego KTS Kalisz.
Na jednej z pałacowych sal w Gutów trwała szachowa rywalizacja, na innej omawiano ruchy i strategie już nie tylko na szachownicy, ale w realnym biznesie. Przy okazji mistrzostw odbyło się II Forum Biznesu. To seria prelekcji, szkoleń, debat o sprawach, które sami zgłaszali uczestnicy forum. - Te tematy pojawiły się w agendzie, jest to sukcesja, legalizacja zatrudnienia obcokrajowców, ale jest też bardzo istotny temat jak controling, który bardzo często pojawia się w tematach biznesowych. – mówi Monika Mrozińska z DGCS S.A.
Zmieniające się przepisy dotyczące podatków, ubezpieczeń społecznych, reformy ministra Morawieckiego. Tematów, które dotykają każdego przedsiębiorcy do omówienia było wiele. Mistrzostwa Polski Przedsiębiorców w Szachach i Forum Biznesowe co roku odbywa się w innym mieście. W tym roku padło na Gutów w powiecie ostrowskim.
Zwycięzcą Mistrzostw został Paweł Kukuła z Grudziądza. Wśród 12 graczy amatorów, rozgrywających mecz w grupie bursztynowej (ranking PZSZ- ach 1000-1600), najlepszy był kaliszanin, Mikołaj Drobniewski. Niewątpliwie, dodatkową, emocjonalną atrakcją wydarzenia była symultana na czas z pięcioma przeciwnikami rozegrana przez Karinę Szczepkowską, srebrną medalistę olimpijską (Baku 2016). Mecz ten zakończył się 4 zwycięstwami dla arcymistrzyni i remisem.
MS, fot. http://dgcs.pl/
Napisz komentarz
Komentarze