Reklama
poniedziałek, 28 kwietnia 2025 22:56
Reklama
Reklama
Reklama

Gdy boli brzuch i męczy nas biegunka…

Czasami bywa tak, że rzeczywisty autor jakiegoś doniosłego odkrycia pozostaje niedoceniony, a śmietankę spija ktoś zupełnie inny. Tak było w przypadku wybitnego polskiego chirurga Antoniego Leśniowskiego (1867-1940). Profesor Leśniowski ma na koncie wiele publikacji naukowych, a jako pierwszy na świecie w 1904 roku wykrył i szczegółowo opisał chorobę określaną jako nieswoiste zapalenie końcowego odcinka jelita. W 28 lat później tę samą chorobę opisał amerykański gastroenterolog Burill Bernard Crohn. No i stało się: choroba Leśniowskiego-Crohna jest tak nazywana tylko w Polsce. W światowej literaturze medycznej nazwisko Polaka w niej nie występuje – znana jest po prostu jako choroba Crohna. Objawy tej choroby są początkowo nieodczuwalne, dlatego wykrycie często następuje dopiero po dłuższym czasie.
Gdy boli brzuch i męczy nas biegunka…

Chory zaczyna się uskarżać na bóle brzucha i biegunkę. Bywa, że ból pojawia się w nocy, podczas snu albo po jedzeniu lub defekacji. Niektórzy chorzy mają gorączkę i niedokrwistość. Bywa też, że chudną. Teraz od lekarzy zależy, czy diagnostyka zostanie wykonana prawidłowo. Więcej o tym, jakie są objawy choroby Leśniowskiego-Crohna można się dowiedzieć ze strony http://natrawienie.pl/tajemnicza-choroba-crohna-sa-objawy/.

Niestety, nie zawsze diagnoza jest od razu trafna. Trzeba wykonać liczne badania, wykluczyć inne schorzenia etc. Dobrze, jeśli symptomy nie zostaną przez chorego i lekarza zbagatelizowane, a odpowiednie procedury medyczne wykażą, że jest to właśnie choroba Leśniowskiego-Crohna. Objawy mogą bowiem sugerować np. zatrucie pokarmowe, którym nikt specjalnie się dziś nie przejmuje.

Ciekawie opisano choroby układu pokarmowego na Natrawienie. Jest bowiem wiele takich chorób oraz czynników, które je wywołują. Niekiedy są to schorzenia stosunkowo niegroźne, które łatwo wyleczyć i które nie pozostawiają po sobie nawet śladu, niestety są jednak i takie, które mogą doprowadzić nawet do śmierci, jak choćby nowotwory. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować „problemów żołądkowych”, jeśli utrzymują się dłużej, a tradycyjne, powszechnie dostępne metody leczenia nie przynoszą efektu. Odpowiednio wczesne wykrycie niektórych przynajmniej chorób daje szanse skutecznego leczenia i braku powikłań.

Oczywiście nie należy też wpadać w panikę, gdy boli nas brzuch, mamy biegunkę albo wymiotujemy: nie muszą to być zaraz objawy choroby Crohna ani czegoś równie poważnego. Czasem przyczyną może być nawet nieumyte jabłko i trujące pestycydy, które połknęliśmy razem z nim.

artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
bezchmurnie

Temperatura: 11°C Miasto: Kalisz

Ciśnienie: 1025 hPa
Wiatr: 4 km/h

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama